کاربرد پوکه معدنی در طول تاریخ

دانستنی های پوکه معدنی قروه

در این مقاله قصد داریم به دانستی های پوکه معدنی قروه بپردازیم چه سوالاتی در خصوص پوکه معدنی دارید ؟ وزن پوکه معدنی در حالت های مختلف چقدر است ؟ انواع پوکه معدنی چیست ؟ از پوکه معدنی در چه صنایعی استفاده می شود ؟ بهترین پوکه معدنی مربوط به کدام شهر است و … .

پوکه معدنی چیست و چگونه تشکیل می شود ؟

پوکه معدنی یا  ( اسکوریا ، پومیس ) سنگی آتشفشانی ( از خانواده سنگ های آذرین ) است . سنگ های آتشفشانی همان طور که از اسم آنها مشخص است سنگی است که از مواد مذاب ماگما تشکیل می شوند. پومیس نیز از مواد مذاب که درجه گرمای آنها بسیار زیاد است تشکیل شده و وقتی آتشفشان فوران می کند به علت خاکستر و گاز های سمی آتشفشان در محیط بارندگی رخ می دهد.

بارش باران بر روی مواد مذاب سنگی سبک را تشکیل می دهند که املاح بسیار زیاد برای گیاهان دارد. همچنین بر اثر ترک خوردگی ها و عوامل دیگر انواع پوکه در رنگ و اندازه های مختلف بوجود می آید. اولین انسان هایی که با پوکه ی معدنی برخورد کردند و از آن ها در مصارف مختلف استفاده کردند، رومی های باستان بودند.

تاریخچه پوکه معدنی

در قرن نوزدهم و در امپراطوری روم سنگی با ارزش در میان مردم یونان و روم محبوب شناخته شد. این سنگ معدنی که از سنگ های آتشفشانی است در جزیره ترا (سانتورین) توسط بومی این محل جمع آوری شد و برای بار اول مورد استفاده قرار گرفت. هنگامی که بومی های جزیره ترا پوکه ی معدنی را دیدند فکر کردند همانند دیگر سنگ های موجود در طبیعت است. اما بعد از مشاهده پوکه ی معدنی، مردم برای انتقال دادن سنگ ها به محل زندگی خود اقداماتی صورت دادند.

کاربرد تزئینی پوکه معدنی قروه

در این هنگام به وزن سبک پوکه ی معدنی توجه کردند که چرا این سنگ با اندازه ی بسیار بزرگی که دارد اما وزنی ناچیز دارد و نسبت به بقیه سنگ ها بسیار سبک تر است؟ در این لحظه پی برند که پوکه ی معدنی از خواص زیادی برخوردار است که در آینده نه چندان دور به این موضوع پی خواهند برد.
داشتن املاح معدنی برای گیاهان ، عایق بودن ، وزن سبک ، مقاومت زیاد در برابر فشار و حرارت و برخی ویژگی های دیگر که فقط مخصوص پوکه معدنی است و از مهم ترین ویژگی های آن است که سبب تمایز آن از بقیه موارد موجود در طبیعت می شود. (برای جزییات بیشتر درمورد تاریخچه این سنگ معدنی قصد داریم مقاله ای درباره تاریخچه کامل آن و کاربرد های اولیه آن تهیه کنیم)

انواع پوکه معدنی

این سبکدانه ی کمیاب دارای انواع مختلفی است که اگر بخواهیم به این موضوع بیشتر توجه کنیم باید بگوییم در ایران پوکه های معدنی زیادی وجود دارد مثل پوکه معدنی دماوند ، پوکه معدنی بستان آباد ، پوکه معدنی قروه، پوکه معدنی تبریز، پوکه معدنی احمدآباد و … که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

اما با این وجود هر کدام از این پوکه های معدنی توسط جدول دانه بندی به پوکه هایی با سایز های مختلف تبدیل می شوند و این امر نشان دهنده این است که هیچ وقت نمی توان ادعا داشت که پوکه معدنی دارای یک سایز است و این اختلاف در سایز و اندازه باعث ایجاد انواع پوکه معدنی می شود.

به عنوان مثال پوکه عدسی اندازه ی آن بین ۱۰ تا ۱۵ میلی متر است که این اندازه باید در تمام شهر ها برای استخراج پوکه به یک اندازه باشد .سبکدانه پومیس بر اثر عوامل محیطی و یا توسط افراد در اندازه ها و رنگ های مختلفی تولید و در بازار به فروش می رسد. اما برای هر شغلی نیاز است که شما بر اساس ویژگی پوکه، رنگ، وزن، استحکام و اندازه پومیس این محصول را خریداری کنید.

پوکه معدنی چیست؟

انواع مختلفی از پوکه معدنی وجود دارد که از نظر سایز بندی و موارد استفاده با هم متفاوت هستند برخی از پرکاربردترین آنها عبارتند از: پوکه بادامی ، پوکه نخودی ، پوکه عدسی ، پوکه فندقی ، ماسه پوکه معدنی ، سنگ پوکه معدنی .

پوکه معدنی ماسه ای

پرکاربرد ترین نوع پوکه در ایران پوکه ماسه ای است .از این نوع سنگ معدنی برای پر کردن کف ساختمان های مختلف و شیب بندی آنها استفاده می کنند.  سایز دانه های سبک دانه ماسه ای بین ۰ تا ۵ میلی متر است که این اندازه در ساختمان سازی و تولید فرآورده های پومیس مثل بلوک سبک بسیار پر کاربرد است.  همچنین اگر بخواهیم در هر متر مکعب وزن این سبک دانه را با این اندازه در نظر بگیریم چیزی معادل ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم وزن دارد.

پوکه معدنی نخودی

پومیس نخودی، سبک دانه ای که اندازه ی آن ۵ میلی متر بیشتر از پوکه ماسه ای است. این نوع سبک دانه نیز بسیار پر کاربرد بوده و در تولید انواع بلوک بتنی ، هبلکس ، لیکا و … مورد استفاده قرار می گیرد . در حقیقت اندازه ی هر دانه این نوع سبک دانه چیزی بین ۵ الی ۱۰ میلی متر و در هر متر مکعب وزن این سبک دانه ۶۰۰ الی ۷۰۰ کیلوگرم است مه فقط مخصوص پوکه معدنی نخودی شهرستان قروه است .

پوکه معدنی عدسی

این نوع سبک دانه تا حدودی شبیه پوکه نخودی است اما تنها تفاوت آن در اندازه ی پوکه های معدنی است که بین ۱۰ تا ۱۵ میلی متر می باشد. در خصوص کاربرد این پوکه باید گفت مانند دو پوکه قبلی در تولید بلوک سبک مورد استفاده قرار می گیرد که هم از کیفیت ساخت بالایی برخوردار است و هم از مقاومت قابل توجهی بهره می برد .

پوکه معدنی بادامی

برای شیب بندی ساختمان ها نیاز است از نوع دیگری پوکه معدنی با مقاومت بالا استفاده شود و بهترین گزینه پوکه بادامی است.  پوکه بادامی نیز سایز خودش را دارد که چیزی بین ۱۵ الی ۳۰ میلی متر است که اگر بخواهیم وزن این سایز را تخمین بزنیم بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم در هر متر مکعب وزن دارد.

پوکه معدنی فندوقی

همانند پوکه بادامی که برای شیب بندی مورد استفاده قرار گرفته است، پوکه ی معدنی فندوقی را نیز برای انواع شیب بندی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.
سایز این نوع پوکه کمتر از پوکه بادامی است و بین ۵ تا ۱۰ میلی متر می باشد.
پوکه فندوقی و پوکه نخودی کاملا شبیه به هم هستند و بیشتر افراد این دو پوکه را در ظاهر با هم اشتباه می گیرند.

پوکه قروه

یکی از معادن استخراج پوکه ، شهرستان قروه است. پوکه های این شهر از مقاومت زیادی برخوردار هستند و در مقابل دیگر مناطق کیفیت آن بسیار عالی است. در حقیقت بهترین نوع پوکه معدنی در ایران پوکه معدنی قروه کردستان می باشد.

فواید پوکه معدنی

خاصیت ها و ویژگی های پوکه معدنی قروه

خواصی که پوکه معدنی دارد خیلی از پیمانکاران، کشاورزان و حتی پزشکان را برای مصرف این سنگ معدنی به این سمت کشانده است. در اینجا مواردی از خواص این سبک دانه معدنی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

 1. عایق صدا .
 2. عایق گرما .
 3. عایق سرما .
 4. مقاوم در برابر رطوبت .
 5. مقاوم در برابر آتش .
 6. استحکام بالا .
 7. وزن سبک .
 8. وجود املاح معدنی .
 9. کم کردن فشار خاک .
 10. صرفه جویی در مصرف آب .
 11. استفاده درست از خاک و آب .
 12. بهترین پر کننده کف، سقف، پشت بام و شیب بندی ساختمان .
 13. استفاده پوکه برای از بین بردن سلول های مرده پوست .

خرید پوکه مرغوب قروه

جهت سفارش و دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید و تهیه بهترین نوع پوکه می توانید با شماره دفتر مرکزی جهان پوکه در شهرستان قروه به شماره ۰۸۷۳۵۲۴۹۳۲۹ تماس حاصل نمایید و یا با شماره همراه ۰۹۹۲۲۴۸۱۷۷۸ تماس حاصل نمایید. سعی و تلاش ما جلب رضایت مشتری است. کیفیت را با ما تجربه کنید. ***با اولین خرید به مشتری دائم ما تبدیل خواهید شد ***

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *