پوکه معدنی از ساختمان سازی تا کشاورزی

ماسه پوکه معدنی

برای درک بهتر از کاربرد ماسه پوکه معدنی نیاز است که ابتدا با خود پوکه معدنی آشنا شویم این که پوکه چطور بوجود می آید و چه استفاده هایی دارد.

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی از گدازه ‌های آتشفشانی تشکیل شده است که پس از رسیدن به سطح زمین سرد شده و به صورت دانه‌های ریز و درشت در می آید ، ‌که سطح آن حباب حباب و دارای سوراخ‌ های ریز و درشت است. نام علمی پوکه معدنی پومیس است. از بارزترین ویژگی‌ هایش استحکام بالا و سبکی آن است. پوکه معدنی یک نوع سنگ آتش فشانی بسیار سبک و متخلخل است این نوع سنگ آتش فشانی زمانی ساخته می ‌شود که گاز گدازه‌ های شیشه ای که در حال سرد شدن هستند به سرعت خارج می‌ شوند. محل استخراج فقط در مناطق آتشفشانی است.

پوکه معدنی دارای وزن پایین و مقاومت و سختی بالایی است، بدین جهت از آن در ساخت و ساز ساختمانی استفاده می ‌شود. در صنعت ساختمان سازی از پوکه معدنی برای شیب بندی کف و سقف استفاده می ‌شود و دلیل این امر توجه بالا به جهت سبک سازی سازه های ساختمانی است.

پوکه معدنی

پوکه معدنی ماسه ای

پوکه معدنی ماسه ای یکی از انواع متفاوت و در قالب ریز پوکه معدنی است می توان گفت که ریزترین حالت ممکن پوکه معدنی است. پوکه معدنی سایز ماسه ای به پوکه معدنی های به سایز ۰ الی ۵ میلیمتر می گویند که تقریبا هم سایز ماسه شسته و کارخانه ای می باشد.

کاربرد پوکه ماسه ای

از ماسه پوکه معدنی برای تولید بلوک های سقفی و دیواری و تیغه ای در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود. با مخلوط سیمان و ماسه پوکه معدنی با هم  برای ساخت بتن سبک استقاده می شود . از استفاده های دیگر ماسه پوکه معدنی این است که از آن برای پر کردن سطح و اطراف لوله های آب ساختمان استفاده می شود. پوکه معدنی به دانه‌های سبک و ریز حاصل از فعالیت های آتشفشانی گفته می شود که در کف سازی و شیب بندی هم استفاده فروان دارد.

 مزیت عمده ماسه پوکه معدنی قروه نسبت به مصالح ساختمانی برای کاربرد های مشابه وزن بسیار کم، استحکام بالا و نیز پوکی آن می باشد که مسئله ای مهم و قابل تامل است وزن پایین یعنی سبک سازی، استحکام بالا یعنی مقاومت بهتر و بیشتر در مقابل زلزله و بلایایی طبیعی، پوکی یعنی عدم آسیب زدن به بخش های حساس ساختمان مثله لول ها و اتصات آب.

 پوکه معدنی ماسه‌ای کاربرد های بسیاری دارد و به دلیل سایز و وزن سبکی که نسبت به ماسه معمولی دارد کاربرد های فروانی دارد. بیشترین کاربرد پوکه ماسه ‌ای در کارگاه ‌های ساخت بتن، بلوک زنی و پر کردن سطوح لوله کشی ‌های ساختمانی است. با جایگزین کردن پوکه ماسه ‌ای به جای ماسه شسته یا ماسه رودخانه ‌ای وزن سازه‌ هایی مثل بتن و بلوک را می توان تا حد قابل قبولی کاهش داد. کیفیت پوکه معدنی بر اساس وزن پوکه است هرچه وزن کمتر کیفیت بیشتر، هر چه وزن کمتر استفاده و استقبال بیشتر.

از دیگر کاربردهای مهم و بسیار مفید ماسه پوکه ای می توان به استفاده فروان آن در صنعت کشاورزی اشاره کرد. در باغات و به خصوص خانه باغات هم می توان در مسیر های پر رفت و آمد جهت پایین آوردن تعداد حشرات و همچنین موچه و موریانه سطح مسیر را با ماسه پوکه پر کرد همین امر باعث کاهش و بعضا عدم رفت و آمد حشرات به آن سمت می شود.

انواع مختلف پوکه معدنی همه نوع چه نوع بادامی وی نخودی و چه نوع ماسه ای دارا مقدار زیادی گوگرد هستند، بیشتر حشرات مورچه و موریانه از بوی گوگرد گریزان هستند و دارا بودن این بو در یک ماده و استفاده در کشاورزی به خصوص در پرورش درخت و گل وگراه علاوه بر تقویت بیشتر درخت و گل و گیاه به دلیل دارا بودن مقادیر زیادی از گوگرد که نیاز به استفاده از مدل شیمیایی گوگرد را از بین می برد.

استفاده از ماسه پوکه در امر کشاورزی باعث کاهش مصرف آب هم می شود چون پوکه معدنی دارای خاصیت متخلخل بودن است و این بدین معنا است که باعث می شود آبی که داده می شود کم کم جذب شده و باعث شود که آبیاری به صورتی آهسته تر انجام شده و به روند رشد و پرورش بهتر و بیشتر درخت و گل و گیاه کمک فروانی داشته باشد.

استفاده از ماسه پوکه معدنی هم در دیوار کشی های باغات نیز بسیار رایج شده است. تهیه و استفاده از ملات پوکه معدنی به دلیل سبک بودن و در مقابل مقاومت بالا در برابر سرما و گرما در ساخت دیوارهایی که قرار نیست بر بالای آن سقفی گذاشته شود بسیار مورد استقبال و استفاده است. هم سبک تر است و خستگی کمتری را به همراه دارد و هم از مقاومت بالایی برخوردار است و هم نسبت به نوع مشابه ماسه شسته از قیمت پایین تری برخوردار است.

در پارک های جنگلی پر رفت و آمد به دلیل پستی و بلندی  های زیاد که قابلیت آسفات را ندارند و همچنین به دلیل نیاز به داشتن مناظر طبیعی و بالا بودن هزینه بتن ریزی هم می توان از ماسه پوکه معدنی استفاده کرد هم جابجایی و بالا بردن آن به دلیل وزن کم راحت است و هم مثل خاک در مواجه شدن با آب حالت گلی به خود نمی گیرد و از کثیف شدن کفش و مسیر ها جلوگیری می کند.

استفاده از ماسه پوکه معدنی بالا است همان طور که در این مقاله به آن اشاره کردیم هم کاربرد ساختمان سازی دارد هم کاربرد کشاورزی و هم کاربرد شهر سازی. از طرفی بهتر است ما به دنبال استفاده از مصالحی باشیم که به صورت طبیعی وجود دارند و به دلیل تشکیل طبیعی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند.

هم وطنان عزیز جهت تهیه انواع پوکه معدنی بر حسب نیاز استفاده و همچنین جهت برخورداری از مشاوره قبل از خرید و سفارش می توانند با شماره دفتر مرکزی در قروه ۰۸۷۳۵۲۴۹۳۲۹ تماس حاصل فرمایند و یا با شماره همراه ۰۹۹۲۲۴۸۱۷۷۸  تماس اصل نمایند.

هدف ما در درجه اول جلب رضایت شماست، فروش شروع کار است، فروش پایان کار نیست بلکه آغاز یک تعهد است. هدف ما ارئه بهترین کیفیت و بهترین قیمت جهت تهیه و سفارش انواع پوکه معدنی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *