کاربرد پوکه معدنی در طول تاریخ

مزایای پوکه معدنی

در این مقاله قصد داریم به معرفی مزایای پوکه معدنی نسبت به سایر مصالح پرداخته و قابلیت ها و ویژگی هایی که این ماده را از بقیه مصالح ساختمانی متمایز و ممتاز می کند را مطرح نماییم.

جالب ترین و شاید مهمترین ویژگی یک پوکه معدنی طبیعی بودن آن است یعنی در فرآیند تولید آن انسان نقش ندارد و در دل کوه های آتشفشانی که قبلا در گذشته دور فعال بوده اند یافت می شود و فقط دخالت آدمی در استخراج آن می باشد.

امروزه صنعت ساخت و ساز با رشد قابل ملاحظه ای رو به رو است و بدین منظور از مصالح مختلفی استفاده می شود و با توجه به حجم بالای ساخت و ساز ها و گرایش به سمت و سوی آپارتمان نشینی یکی از مهترین مسائل مطرح شده امر سبک سازی است.

 مصالح ساختمانی باید از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند تا عمر مفید ساختمان افزایش یابد و در مدت زمان کوتاه دچار فرسایش و آسیب دیدگی زودرس نشود. برخی از مصالح با تکنولوژی های نوین و از ترکیب مواد طبیعی ساخته می شوند و برخی دیگر به صورت خام مورد استفاده قرار می گیرند.

زمین منبع انواع مواد و مصالح مورد نیاز برای انجام امور ساخت و ساز است و با استخراج آنها می توان با هزینه مناسب پروژه های ساختمانی را به اتمام رساند. در نوشته های پیشین ساختمانی به معرفی انواع مصالح ساختمانی پرداخته بودیم، هم اکنون در این نوشته قصد داریم یکی از متریال های کاربردی و بسیار مقاوم تحت عنوان پوکه معدنی را مورد بررسی قرار دهیم. این ماده طبیعی حاصل فعالیت های آتشفشانی است و در طبیعت یافت می شود.

تاثیر مثبت و بالای استفاده از پوکه معدنی در برابر زلزله

پوکه معدنی از سرد شدن گدازه های آتشفشانی حاصل می شود. وقتی مواد آتشفشانی به سطح زمین می رسند سرد شده و بافت آنها به صورت دانه های متخلخل در می آید. نام علمی آن اسکوریاست یا پومیس است و در صنعت ساخت و ساز ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. پوکه معدنی در مناطقی که کوه های آتشفشانی وجود دارند یافت می شود و قابل استفاده در مصارف گوناگون می باشند. این ماده به رنگ خاکستری مایل به سفید یا زرد بوده و در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی مانند شن و ماسه وزن سبک تری دارد.

پوکه معدنی به راحتی در طبیعت قابل بهره برداری است و فقط با بکارگیری ادوات خاص قابل استخراج و استفاده مستقیم است و نیاز به فرآوری خاصی ندارد و با هزینه پایین می توان آن را مصرف نمود. بافت این ماده دارای دانه بندی های متفاوت از بسیار ریز گرفته تا بسیار درشت با قطر بیش از ۱۰۰ میلی متر می باشد. پوکه معدنی با توجه به دانه بندی خود برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده پس از برداشت از سطح زمین به کارخانه منتقل می شود و از نظر دانه بندی به انواع ماسه پوکه، عدسی، نخودی، بادامی و فندقی تقسیم می گردد. پوکه هایی که برای مصارف ساختمانی کاربرد دارند دارای اندازه های بادامی، گردویی و فندوقی می باشند.

پوکه معدنی دارای انواع خاصی که به خلاصه آنها را مجدد معرفی می کنیم:

ماسه پوکه

وزن این نوع پوکه نسبت به ماسه معمولی بسیار سبک تر است و برای ساخت بلوک، بتن و پوشش لوله کشی ساختمان از آن استفاده می شود.

پوکه عدسی

پوکه عدسی وزن بسیار سبکی دارد، از این رو برای ساخت بلوک های سقفی سبک به کار می رود.

پوکه نخودی

از این نوع پوکه برای مسطح سازی کف ساختمان و شیب بندی سقف استفاده می شود. پوکه نخودی را می توان به جای مصالح دیگر مورد استفاده قرار داد و وزن سازه هایی همانند بلوک را به حداقل رساند.

پوکه بادامی و گردویی

از این نوع پوکه برای پر کردن سطوح ضخیم، پی سازی ساختمان، پر کردن فضای پشت دیوارهای تونل و … استفاده می شود.

پوکه معدنی از ویژگی های منحصر بفردی برخوردار است که در بقیه مصالح ساختمانی به هیچ وجه دیده نمی شود برخی از این موارد عبارتند از :

این ماده نوعی عایق حرارتی و صوتی است و مانع از انتقال هوا می گردد که سبب استفاده آن جهت عایق سازی در ساختمان و به خصوص در آپارتمان ها در قسمت موتور خانه که دارای صدا زیادی است می باشد .

استحکام و دوام این ماده علارغم وزن سبک آن بسیار بالا می باشد و شاید مهمترین امتیاز پوکه معدنی نسبت به بقیه مصالح ساختمانی است. از این رو از این ماده برای پوشش کف ساختمان و شیب بندی پشت بام ها استفاده می شود و به امر سبک سازی ساختمان بسیار کمک می کند .

پوکه معدنی قروه و انواع آن

قیمت پوکه معدنی در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی ارزان تر است، بنابراین استفاده از آن هزینه زیادی بر دوش سازندگان ساختمان نخواهد گذاشت.

وزن پوکه معدنی بسیار سبک است و حدود ۵ الی ۷ دهم می باشد به نحوی که بر روی آب شناور خواهد ماند.

این ماده در برابر رشد حشرات و موریانه مقاومت بالایی دارد و دارای گوگرد اس که حشرات از بوی نا مطبوع آن گریزان هستند .

از ترکیب پوکه معدنی با آهک شکفته نوعی سیمان تشکیل می شود که از سختی بالایی برخوردار است. این سیمان در آب و خارج از آن بسیار سخت می گردد، از این رو می توان پوکه معدنی را ماده ای مهم در تولید سیمان نام برد و از آن برای ساخت انواع بلوک و تیرچه بلوک در سایزهای مختلف هم استفاده نمود .

مقاومت این ماده در برابر حرارت و آتش سوزی بالا است و حتی در دمای های بسیار بالا حدود ۷۵۰ درجه سانتی گراد تغییر شکل نمی دهد. پوکه معدنی دارای نقطه ذوب ۱۳۴۲ می باشد.

دوام و مقاومت پوکه معدنی در برابر عوامل مختلف بسیار بالا است و باعث بالا رفتن میزان ایمنی ساختمان می شود.

این ماده به راحتی در طبیعت یافت می شود و هزینه بالایی برای برداشت آن از زمین و دامنه ها صرف نمی گردد.

بتن و مصالحی که از این ماده ساخته می شوند از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند.

جهت سفارش و دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید و تهیه بهترین نوع پوکه می توانید با شماره دفتر مرکزی جهان پوکه در شهرستان قروه به شماره ۰۸۷۳۵۲۴۹۳۲۹ تماس حاصل نمایید و یا با شماره همراه ۰۹۹۲۲۴۸۱۷۷۸ تماس حاصل نمایید. سعی و تلاش ما جلب رضایت مشتری است. کیفیت را با ما تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *