مقاوم سازی با پوکه معدنی

مقاوم سازی با پوکه معدنی

در مقالات و مطالب پیشین با کاربرد های پوکه معدنی آشنا شدیم و می‌دانید که از پوکه معدنی در کشاورزی ، باغداری ، صنعت نساجی ، تصفیه آب ، ساخت بلوک ، تهیه بتن و …  استفاده می‌ شود. ما در اینجا قصد داریم مقاوم سازی با پوکه معدنی را مورد بررسی قرار دهیم و با مزایای آن آشنا شویم.

در ابتدا و قبل از شروع اصل معنا و مفهوم نیاز است که با خود پوکه معدنی ، استخراج و کاربرد های آن آشنا شویم کجا استفاده می شود چه مزایا و معایبی دارد همه جزو مواردی است که نیاز به بررسی دارند.

پوکه معدنی یا  اسکوریا ، پومیس سنگی آتشفشانی ( از خانواده سنگ های آذرین ) است که به طور طبیعی در طبیعت یافت می شود . سنگ های آتشفشانی همان طور که از اسم آنها مشخص است سنگی است که از مواد مذاب ماگما تشکیل می شوند . پومیس نیز از مواد مذاب که درجه گرمای آنها بسیار زیاد است تشکیل شده و وقتی آتشفشان فوران می کند به علت خاکستر و گازهای سمی آتشفشان در محیط بارندگی رخ می دهد در اصل می توان گفت که پوکه معدنی از فعالیت آتشفشان در دمای فوق العاده بالا تشکیلی می شود .

سبک دانه های طبیعی یا پوکه معدنی

بارش باران بر روی مواد مذاب سنگی سبک را تشکیل می دهند که املاح بسیار زیاد برای گیاهان دارد . همچنین بر اثر ترک خوردگی ها و عوامل دیگر انواع پوکه در رنگ و اندازه های مختلف بوجود می آید پوکه معدنی محدود به سایز و اندازه خاصی نیست و در ابعاد و اشکال متنوع و مختلف وجود دارد . اولین انسان هایی که با پوکه ی معدنی برخورد کردند از آن ها در مصارف مختلف استفاده کردند ،که اولین استفاده از این نوع سنگ طبیعی توسط رومی ها بوده است .

 منظور از مقاوم سازی با پوکه معدنی چیست؟

با توجه به مطالب گفته شده می ‌دانید که پوکه معدنی نوعی سنگ آذرین است که بر اثر فعالیت آتشفشان به وجود می ‌آید. همچنین در مباحث و مقالات قبلی گفته شد که پوکه دارای وزن بسیار کمی است و میزان تخلخل در آن بسیار بالا است و به همین علت کاربرد های فراوانی دارد.

در این قسمت قصد داریم به بررسی مفهوم مقاوم سازی با پوکه معدنی بپردازیم و به این کاربرد عجیب پوکه معدنی بپردازیم . منظور از مقاوم سازی با پوکه معدنی این است که پوکه معدنی ، ساختمان را کاملاً مقاوم کرده تا در برابر حوادث ناگهانی مثل سیل و زلزله ساختمان تخریب نشود و به افراد درون ساختمان آسیبی وارد نشود.

کاربرد پوکه معدنی در ساخت سد

همان طور که می ‌دانید کشور ما یک کشور زلزله خیز است و به دفعات در مناطق مختلف و شهر های دور و نزدیک این پدیده طبیعی دیده شده است ، از این رو مهندسان ساخت و ساز پوکه معدنی را به همه‌ ی افرادی که قصد ساختن خانه دارند پیشنهاد می ‌دهند تا در صورتی بروز حادثه و بلایای طبیعی مثله زلزله میزان آسیب های ساختمانی کمتر شود یا شخص یا ساختمانی آسیب نبیند . پوکه معدنی وزن بسیار کمی دارد و از طرفی مقاومت آن بسیار بالا است . از این رو برای مقاوم سازی از پوکه معدنی استفاده می‌ کنند.

مقاوم سازی با پوکه معدنی

پوکه معدنی در مقاوم سازی ساختمان ‌ها نقش مهم و بسیار مهمی ای افا می کند از پوکه معدنی برای مقاوم سازی موارد زیر استفاده می ‌شود.

 1. پل ‌ها
 2. آزاد راه‌ ها
 3. تونل ‌ها
 4. ساختمان ‌های چندین طبقه

برای مقاوم سازی کردن یک ساختمان کافی است که در جای‌ جای ساخت و ساز ساختمان از پوکه معدنی استفاده شود هم هزینه پایینی دارد هم واقعا از مقاومت بالایی دارد در حال حاضر در بین مصالح ساختمانی پوکه معدنی کمترین هزینه را دارد و ارزان ترین مصالح ساختمانی موجود می باشد . به عنوان مثال:

 1. در ابتدای ساخت و ساز برای مقاوم سازی و سبک سازی ساختمان از مصالح قدیمی از پوکه معدنی استفاده شود.
 2. با استفاده از پوکه معدنی هم وزن مرده ساختمان کاهش می ‌یابد و هم ساختمان از پی مقاوم می ‌شود.
 3. قدم دوم پر کردن اسکلت ‌های ساختمان با پوکه به جای پر کردن با مصالح سنگین و شکننده قدیمی است که باز هم به بالا بردن مقاومت و ایمنی ساختمان کمک می کند و هم به سبک سازی ساختمان کمک فراوانی می کند .
 4. قدم سوم مقاوم سازی با پوکه معدنی ساخت دیواره ‌های بتنی است با ترکیب و استفاده از پوکه معدنی در ساخت بتن هم به کاهش هزینه و هم به بالا بردن مقاومت ساختمان کمک می کنیم .
 5. بتن پوکه معدنی  از ترکیب پوکه معدنی ، سیمان و آب ساخته شده است.
 6. می توان گفت که دیواره ‌های بتنی به دلیل وجود پوکه از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند.
 7. در قدم چهارم به جای بکار گیری از مصالح قدیمی که وزن بالایی دارند می‌توانید از بلوک پوکه ‌ای استفاده کنید.
 8. در ساخت کف ساختمان به جای پر کردن فضای خالی با خاک از پوکه معدنی بادامی استفاده شود.
 9. در ساخت شیب سقف از پوکه معدنی استفاده شود تا در صورت بروز زلزله سقف ساختمان آسیبی نبیند.
 10. برای پر کردن فضای خالی بین طبقات نیز می ‌توانید از اضافه‌ های بلوک معدنی و یا اضافه ‌های پوکه استفاده کنید.

با رعایت نکات گفته شده ساختمان کاملاً مقاوم شده و با خیال راحت می‌ توانید یک عمر را بدون ترس در منزل خود سکونت کنید.

مزایای مقاوم سازی با پوکه معدنی

 1. مقاوم سازی با پوکه از پرداخت هزینه ‌های سنگین ساختمان سازی تا حد قابل قبولی جلوگیری می ‌کند.
 2. ساختمان توسط پوکه معدنی ضد حریق شده و در صورت بروز آتش سوزی یا آسیبی نمی ‌بیند یا در صورت بروز آسیب آسیب کمتر خواهد بود .
 3. ساختمان علاوه بر مقاوم سازی عایق صدا، سرما و گرما می ‌شود و در مصرف گاز در زمستان صرفه جویی اقتصادی به همراه دارد.
 4. در مقاوم سازی با پوکه معدنی زمان کمتری برای ساخت و ساز صرف می ‌شود و سرعت کار هم بیشتر می شود با توجه به وزن پایین پوکه معدنی ساخت و ساز با آن راحت تر بوده و کار با سرعت بیشتری پیش می رود .
 5. سیم کشی و لوله کشی ساختمانی که از پوکه معدنی ساخته شده بسیار آسان است.
 6. دیوار چینی توسط بلوک پوکه ‌ای نیاز به دانش و اطلاعاتی ندارد و خودتان می ‌توانید این کار را انجام دهید.
 7. هزینه حمل و نقل پوکه معدنی بسیار کمتر از سایر مصالح ساختمانی است.
 8. دستمزد کارگران در ساخت و ساز با پوکه کمتر از مصالح سنتی است.

کاربرد پوکه معدنی

جهت سفارش و دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید و تهیه بهترین نوع پوکه می توانید با شماره دفتر مرکزی جهان پوکه در شهرستان قروه به شماره ۰۸۷۳۵۲۴۹۳۲۹ تماس حاصل نمایید و یا با شماره همراه ۰۹۹۲۲۴۸۱۷۷۸ تماس حاصل نمایید. سعی و تلاش ما جلب رضایت مشتری است. کیفیت را با ما تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *