کاربرد پوکه معدنی در طول تاریخ

مقایسه پوکه صنعتی و پوکه معدنی

پوکه صنعتی چیست؟ پوکه معدنی چیست؟ چگونه تولید می شوند؟ استفاده از کدام یک بهتر و به صرفه تر است؟

 پوکه معدنی دانه  سبک حاصل از فعالیت های آتشفشانی می باشد  که مزیت عمده پوکه معدنی نسبت به سایر مصالح ساختمانی مشابه آن از قبیل شن و ماسه و حتی پوکه صنعتی، وزن مخصوص و بسیار کم و دارا بودن درجه سختی بالا و نیز تخلخل بالای آن حدود ۷ برابری می باشد. رنگ این ماده معدنی سفید یا خاکستری مایل به سفید یا زرد یا قهوه ای سوخته است.

موارد استفاده از پوکه معدنی

با توجه به استخراج جدید این ماده ارزشمند هنوز بسیاری از مصرف کنندگان از مزایای بالای این محصول به طور کامل آگاه نیستند و با هزینه های بسیار بالا کارایی کمتری را برای خود ایجاد می کنند پوکه معدنی به صورت طبیعی از دل کوه بیرون می آید و در اصل به طور طبیعی موجود می باشد و با هزینه ای بسیار پایین در اختیار مصرف کنندگان عزیز قرار می گیرد.

از پوکه معدنی برای شیب بندی بام، ساخت بلوک های سبک ، موزاییک و پر کردن سطوح مختلف ساختمان و غیره استفاده می شود.

ماسه پوکه( پودری و به اندازه ماسه شسته ): به دلیل وزن بسیار کم نسبت به ماسه معمولی (شسته رودخانه ای) در کارگاه های ساخت بتن سبک و بلوک زنی (دیواری یا سقفی) و پر نمودن سطح  لوله کشی های ساختمانی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

پوکه عدسی: به دلیل اندازه و وزن بسیار کم در کارگاه های تولید بلوک های سقفی و دیواری بسیار سبک مورد استفاده قرار می گیرد .

پوکه نخودی یا فندوقی : موارد مصرف زیادی دارد از جمله شیب دار کردن سقف  ساختمان ها و هم سطح نمودن کف طبقات و … که بسیار پر کاربرد محسوب می شود.

بادامی یا گردویی : اصلی ترین خاصیت پوکه معدنی بادامی یا گردویی به عنوان دانه های پر کننده ، پر کردن سطوح ضخیم ، سطوح مرتفع ، پی ساختمان ، پرکردن پشت المان دیواره های تونل علی الخصوص تونل های مترو ( نمونه مصرف در این نمونه : تمامی خطوط مترو های تهران بزرگ از پوکه بادامی و گردویی استفاده شده است ) موارد مصرف سنگ پوکه در تصفیه خانه های آب و فاضلاب سد سازی ها پل ها و … مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه استخراج پوکه معدنی

پوکه معدنی دارای دانه بندی های متفاوت از ذرات غباری تا قطعات بزرگ با قطر بیش از صد میلیمتر  ۱۰۰ میلیمتر  است.

هر یک از اندازه های فوق برای مصارف خاصی کاربرد دارند. نمونه ای از نحوه استخراج پوکه معدنی به صورت عدسی هایی با قطر پنجاه تا صد متر و ارتفاع حدود پنج متر در زیر لایه هایی از خاک و سنگ وجود دارد. پس از حفر ترانشه توسط بلدوزر عملیات باطله برداری یعنی برداشتن سنگ و خاک از روی لایه های پوکه معدنی انجام می شود. در مرحله بعد عملیات بارگیری به کمک لودر صورت می پذیرد. ماده معدنی به وسیله کامیون کمپرسی از محل معدن حمل و به مراکز فروش فرستاده می شود.

خواص  و کاربرد بیشتر پوکه معدنی نسبت به پوکه صنعتی

کاربرد پوکه معدنی در ساختمان:

 وزن مخصوص پائین پوکه معدنی بین نیم تا هفت دهم به طوری که روی آب شناور می ماند.

 عایق صدا، گرما و سرما

مقاوم در مقابل آتش سوزی، به طوری که تا ۷۶۰ درجه سانتی گراد هیچ تغییری در حجم و شکل آن حاصل نمی شود. نقطه ذوب این ماده معدنی ۱۳۴۲ درجه سانتیگراد می باشد که دست یابی به این دما تقریبا غیر ممکن است.

استحکام، بتون و مصا لح تشکیل شده از پوکه معدنی از میزان بالای دوام نسبت به وزن برخوردار می باشد. موارد مصرف جهت شیب بندی بام ها و کف ساختمان (دانه ها و ذرات کوچکتر از ۴۰ میلیمتر).

برای تهیه بلوک های سبک سقفی و دیواری، موزائیک سبک، بتون سبک، برای قطعات ساختمانی سبک و قطعات جدا کننده ( دانه ها و ذرات کوچکتر از ۱۵ میلیمتر)  • به عنوان عایق حرارت برای سرد خانه ها، گرم خانه ها و پوشش لوله های حرارتی (دانه های ۲ تا ۴۰ میلیمتر) برای استفاده کشاورزی در مناطق کم آب به دلیل خاصیت جذب و نگهداری آب (از ذرات ریز تا دانه های ۳۰ میلیمتری) برای رنگ بری پارچه ها (قطعات ۲۰ تا ۵۰ میلیمتری) برای استفاده در ساختمان سد ها، اسکله ها و پل ها (ذرات پودر مانند).

نکته قابل توجه اینکه بتون ساخته شده از پوکه معدنی علاوه بر سبکی، در مقابل عوامل مختلف مختلف محیطی نیز دارای استحکام و مقاومت فوق العاده ای می باشد.

مخلوط این ماده با آهک شکفته تشکیل نوعی سیمان طبیعی را می دهد که در زیر آب و بیرون آب سخت می گردد در صنعت سیمان می توان از این ماده معدنی به عنوان یکی از اجزاء مهم تشکیل دهنده سیمان استفاده نمود.

درصد اختلال تا ۴۰ % سیمان پرتلند پوزولان.

درصد اختلاط بیش از ۴۰ % سیمان پوزولانی.

همچنین پوکه معدنی عایق خوب صدا و حرارت نیز باشد.

کاربرد پوکه معدنی در صنعت کشاورزی

پوکه معدنی به علت خاصیت تخلخلی که دارد می تواند با خاک گلخانه و مزرعه ترکیب ، باعث تنفس بهتر و بیشتر خاک شود و در نتیجه آن باروری بیشتر محصول را به همراه خواهد داشت.

وزن مخصوص پوکه معدنی

همانطور در ابتدای مطلب نیز اشاره شد وزن مخصوص پوکه معدنی بسیار کم یعنی حدود صفر است.

پوکه صنعتی

پوکه صنعتی از انبساط خاک رس در کوره های گردان با حرارتی حدود هزار و دویست درجه سانتیگراد بدست می آیند. دانه های پوکه صنعتی دارای شکل تقریبا گرد و سطح زبر و ناهموارند. رویه میکروسکوپی خارجی دانه ها دارای خلل و فرج ریز و قهوه ای رنگ و  بخش داخلی دانه ها دارای بافت سلولی سیاه رنگ است.

 ویژگی های پوکه صنعتی

وزن کم

هدایت حرارتی پایین

افت صوتی مناسب

مقاومت در برابر آتش

عایق صوتی و جاذب صوت

کار پذیری با انواع ملات

شکل مناسب

فساد نا پذیری

دوام و پایداری شیمیایی

با مقایسه دو نوع اصلی پوکه یعنی صنعتی و معدنی می توان گفت که پوکه معدنی دارای قابلیت ها و استفاده های فراوانی است هم از استحکام و مقاومت بالاتری برخووردار است و هم از وزن پایین تری برخوردار است.

پوکه معدنی از نظر کاربرد کشاورزی ممتاز بوده و از نظر تخلخل قابل مقایسه با نوع صنعتی نیست. وزن کمتر قیمت مناسب تر و کارایی بالاتری دارد.

جهت اطلاع از قیمت دقیق و مناسب پوکه معدنی شهرستان قروه می توانید از سایت جهان پوکه دیدن نمایید و با شماره دفتر مرکزی ۰۸۷۳۵۲۴۹۳۲۹ و همچنین شماره همراه ۰۹۹۲۲۴۸۱۷۷۸ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *