پوکه معدنی از ساختمان سازی تا کشاورزی

پوکه معدنی از ساختمان سازی تا کشاورزی

ما در سایت جهان پوکه سعی داریم تا شما را با انواع پوکه معدنی کاربرد ها و مزایای ان آشنا کنیم . شاید شما بارها اسم پوکه معدنی به گوشتان خورده باشد اما ندانید که چیست ، چگونه تشکیل می شود و یا کاربرد آن چست ؟ با ما همراه باشید تا با کاربرد های مختلف و جالب پوکه معدنی از ساختمان سازی تا کشاورزی بهتر و بیشتر آشنا شوید .

پوکه معدنی چگونه تشکیل می شود؟

پوکه معدنی هنگامی که ماده مذاب فوق گرم شده و تحت فشار شدید از یک آتشفشان فوران می کند، شکل می گیرد. گاز های حل شده در مواد مذاب درون زمین که ماگما نامیده می شود که عمدتا آب و دی اکسید کربن می باشد، وقتی فشار ناگهان کاهش می یابد حباب ایجاد می کنند . جالب است به این نکته توجه کامل شود که در روند شکل گیری پوکه معدنی و ماده اولیه آن انسان دخالت ندارد و فقط در بیرون آوردن و جدا سازی انواع مختلف آن دخالت انسان دیده می شود .

 سطح پوکه معدنی دارای حباب هایی است این حباب ها باعث ایجاد حفراتی بر روی سطح سنگ تشکیل شده می شود که کاربرهای بسیار را برای آن به وجود می آورد. پوکه معدنی آن قدر سریع شکل می گیرد که اتم های آن اغلب وقت لازم برای تشکیل کریستال را ندارند. بعضی اوقات کریستال هایی در پوکه معدنی وجود دارند ، اما بیشتر ساختار آن آمورف است و یک شیشه آتشفشانی به نام کانی معدنی تولید می کند.

ویژگی های خاص پوکه معدنی

* همانطور که گفته شد پوکه معدنی در هنگام تشکیل شدن ، تعداد زیاد حباب بر سطح آن به وجود می آید که باعث می شود این سنگ بسیار متخلخل شود. تخلخل این سنگ ویژگی های بسیاری را برای آن به وجود آورده است که در نوع خود منحصر به فرد و بی نظیر است .

* از اولین ویژگی هایی آن وزن بسیار سبک پوکه معدنی می باشد. وزن مخصوص پوکه معدنی در حدود نیم تا یک تن در هر متر مکعب می باشد. پوکه معدنی به اندازه ای سبک می باشد که می تواند به راحتی بر روی سطح آب شناور بماند و در سختمان سازی جهت سبک سازی مورد استفاده قرار گیرد .

* در کنار این وزن سبک ، پوکه معدنی بسیار مقاومت بالایی دارد و استحکام آن تحت شرایط مختلف فیزیکی و شیمیایی از بین نمی رود و جزو یکی از مصالح بسیار محکم می باشد .

* از دیگر ویژگی های خاص پوکه معدنی عایق صوت و عایق حرارت بودن می باشد. تحمل دمایی پوکه معدنی بسیار بالا می باشد و بزرگترین نقطه قوت آن محسوب می شود ، نقطه ذوب پوکه معدنی در حدود ۱۳۴۲ درجه سانتیگراد می باشد، مقاومت در برابر احتراق به اندازه ۷۶۰ درجه سانتیگراد می باشد که هیچ تغییری در شکل و حجم پوکه ها به وجود نمی آید. بنابراین استفاده از آن در مصالح ساختمانی، باعث مقاومت سازه در برابر حریق می شود.

* طول عمر و دوام پوکه معدنی نیز چیزی در حدود ۱۰۰ سال می باشد که سبب می شود حداقل به مدت یک قرن بدون تغییر باقی بماند .

کاربردهای پوکه معدنی

همانطور که در تیتر متن نوشته شده “پوکه معدنی از ساختمان سازی تا کشاورزی” نشان دهنده طیف وسیعی از کاربردهای آن می باشد. در ادامه به بررسی این کاربردهای خاص و منحصر به فرد خواهیم پرداخت.

ساختمان سازی

یکی از اصلی ترین کاربرد های پوکه معدنی در ساختمان سازی ریز و درشت می باشد. یکی از کاربردهای پوکه معدنی در ساختمان سازی کف سازی و شیب بندی طبقات ساختمان می باشد. به خاطر وزن بسیار سبک پوکه معدنی و در عین حال مقاومت بسیار زیاد آن، هم باعث می شود که وزن ساختمان بسیار کمتر از حالت معمول باشد و هم اینکه مقاومت آن بسیار افزایش می باید. علاوه بر این خواص پوکه معدنی یک عایق صوتی بسیار خوب می باشد که باعث کاهش ورود نویز به ساختمان می شود. همچنین یک عایق حرارتی نیز می باشد که مقاومت ساختمان را در برابر حریق افزایش می دهد.

یکی دیگر از کاربرد های پوکه معدنی که در صنعت ساخت مصالح ساختمانی بسیار کاربرد دارد، استفاده از پوکه معدنی برای ساخت بتن های مختلف و  همچنین بلوک های بتنی می باشد. با این کار هم وزن مصالح را به طرز چشم گیری کاهش داده می شود و در عین حال مقاومت آن ها نیز افزایش پیدا می کند.

یکی از کاربرد های خوب پوکه معدنی استفاده از آن در تونل سازی می باشد. که باعث افزایش چشمگیر مقاومت و همچنین افزایش طول عمر تونل می گردد.

در ساخت آبنما باید از مصالحی استفاده کنند که مقاومت بسیار بالایی داشته باشند و در اثر گذشت زمان سریعا دچار خوردگی نشوند، پوکه معدنی به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی گزینه بسیار مناسبی برای سخت آبنما می باشد.

کاربرد در کشاورزی

پوکه معدنی به دلیل شرایط خاص تشکیل و به طور طبیعی و ذاتی پر از حفره و متخلخل می باشد. این خاصیت باعث می شود که مواد مغذی حیاتی را در منافذ سطح میکروسکوپی نگه دارد، که به تنظیم تغذیه کود کمک می کند. همچنین این فضاهایی که در آن وجود دارد باعث بهبود تنفس خاک می شود. به همین دلیل از آن در کشاورزی، باغداری و حتی گلدان ها استفاده های زیادی می شود از طرفی پوکه معدنی منبع غنی از گوگرد را با خود به همراه دارد که این ماده معدنی برای رشد و پرورش گیاه گل و درخت بسیار مفید است .

یکی دیگر از کاربردهای پوکه معدنی در کشاورزی این می باشد که رطوبت موجود در خاک را کاهش می دهد و نیاز آبیاری را کاهش می دهد.

از دیگر کاربردهای آن می توان به رشد بذر اشاره کرد. پوکه های معدنی ریز برای این کاربرد بسیار مفید می باشد. به خاطر ویژگی خنثی بودن pH پوکه معدنی استفاده از آن برای مقاصد کشاورزی مفید است .

دامپروری

پوکه معدنی به دلیل اینکه فضای متخلخل زیادی را در خود دارد، توانایی جذب بوی بالایی را دارد، به همین دلیل یکی از کاربرد های دیگر پوکه معدنی در حوزه دامپروری و مراقبت از حیوانات خانگی می باشد که سبب می شود تا حد زیادی بوی نا مطبوع را به خود جذب کرده و از انتشار آن تا حدی جلوگیری نماید .

تصفیه آب

از ویژگی های بسیار خاص پوکه معدنی استفاده از آن در فرایند تصفیه آب می باشد. پوکه معدنی توانایی بالایی در از بین بردن کدورت آب و تصفیه آب دریا و فاضلاب دارد و سبب تمیز شدن آب با هزینه پایین و جدا سازی لجن از آب و بالا بردن سطح شفافیت آب شود .

دیگر صنایع

در صنعت نساجی از پوکه معدنی به عنوان یک ساینده خوب، برای نرم کردن بافت برخی از پارچه های ضخیم مانند جین استفاده می شود.

از پوکه معدنی در صنایع لاستیک سازی و پلاستیک سازی به عنوان پر کننده نیز استفاده می شود که در مقالات بعدی به طور کامل این مطلب را شرح خواهیم داد.

انواع پوکه معدنی

پوکه معدنی با توجه به شرایط تشکیل، دارای اندازه و وزن بسیار متفاوتی می باشد. دسته بندی های مختلفی از  انواع پوکه معدنی وجود دارد که در ادامه آن ها را نام می بریم؛

 پوکه معدنی نخودی

 پوکه معدنی بادامی

 پوکه معدنی فندقی

 پوکه معدنی عدسی

 پوکه معدنی سیاه

 پوکه معدنی ماسه ای

 پوکه معدنی سفید

پوکه معدنی شهرستان قروه

ایران یکی از چهار کشور تولید کننده پوکه معدنی در جهان می باشد و اما در خود ایران شهر قروه که یکی از شهرستان های استان کردستان می باشد، پایتخت پوکه معدنی در ایران می باشد. پوکه معدنی شهرستان قروه از کیفیت بسیار بالا، وزن پایین و در عین حال مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

قیمت و فروش پوکه معدنی

شما می توانید برای تهیه و قیمت پوکه معدنی شهرستان قروه به وب سایت ما یعنی جهان پوکه مراجعه نمایید تا بهترین پوکه معدنی شهرستان  قروه را با هزینه ای مناسب و با کیفیت بسیار بالا و در کمترین زمان ممکن دریافت کنید. ما پوکه معدنی را به هر کجای ایران در کوتاه ترین زمان ممکن ارسال خواهیم کرد. برای اطلاعات بیشتر از قیمت ها و شرایط فروش و تهیه پوکه معدنی به وب سایت ما مراجعه کنید و یا با ما تماس حاصل فرمایید.

جهت سفارش و دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید و تهیه بهترین نوع پوکه می توانید با شماره دفتر مرکزی جهان پوکه در شهرستان قروه به شماره ۰۸۷۳۵۲۴۹۳۲۹ تماس حاصل نمایید و یا با شماره همراه ۰۹۹۲۲۴۸۱۷۷۸ تماس حاصل نمایید. سعی و تلاش ما جلب رضایت مشتری است. کیفیت را با ما تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *