پرلیت چیست، خواص و ویژگی های آن

تاثیر مثبت و بالای استفاده از پوکه معدنی در برابر زلزله

جهان پوکه شهرستان قروه ارائه دهنده بهترین و با کیفیت ترین پوکه

پوکه معدنی

پوکه معدنی قروه حاصل از فعالیت آتش فشان هایی به وجود آمده که در سالیان گذشته فعال بوده و امروزه به صورت کوه های آتش فشانی خاموش در آمده و معادن غنی از پوکه را به وجود آورده اند.

امروزه با توجه به زلزله های شدیدی که در اکثر مناطق کشور رخ می دهد و فاجعه های جانی و مالی فراوانی که به بار می آورد مهندسان ساخت و ساز به بررسی انواع مصالح ساختمانی پرداخته اند و در صدد دست یابی به نتایج مثبتی هستند که بتواند منازل و اماکن را در برابر این بلای طبیعی مقاوم تر کنند این مسئله امروزه علاوه بر کشور ما در همه کشورها از مسائل بسیار مهم به شمار می رود. در اینجا ما قصد داریم به بررسی تاثیر مثبت استفاده از پوکه معدنی در ساختمان سازی و بالا بردن مقاومت ساختمان در برابر زلزه بپردازیم.

پیشنهاد می شود حداقل برای بالا بردن میزان آگاهی از استفاده های مفید و قابل توجه پوکه معدنی برای بالا بردن سطوح مقاومت ساختمان ها به خصوص آپارتمانی در برابر زلزله این مقاله را دنبال کنید.

همه افراد با زلزله و خساراتی که وارد می کند آشنا هستیم اینکه به صورت ناگهانی و در حد چند ثانیه چه خسارات جانی و مالی فراوانی را وارد می کند برای همه روشن و آشکار است، همانطور که می دانید در سال های اخیر بعضی از استان ها و شهرستان ها همچون کرمانشاه بخصوص سر پل ذهاب خسارات زیادی به دلیل وقوع زلزله در آنها دیده شد،کوچک ترین سهل انگاری و کم کاری در ساخت و ساز عواقب خود را در زمان هایی مثل وقوع زلزله نشان می دهد. راه های زیادی برای کم کردن این خسارات جانی و مالی وجود دارد که یکی از این راهکار ها استفاده از پوکه معدنی در ساخت و ساز ساختمان است. ماده ای که به نسبت حجم و کارایی و استفاده ای که دارد بسیار سبک بوده و به نسبت از قیمت مناسب و ارزانی برخوردار است.

چرا پوکه از نوع معدنی؟

پوکه معدنی حاصل گدازه ‌های آتشفشانی است به صورتی که گدازه های آتش فشان پس از سرد شدن پوکه  معدنی را  در دمای بسیار بالا و خارج از تصور انسان تشکیل داده که پس از رسیدن به سطح زمین سرد شده و به صورت دانه ‌های ریز و درشت درآمده است ‌که سطح آن حباب حباب بوده و دارای سوراخ‌هایی ریز و درشتی است. نام علمی پوکه معدنی پومیس است. از بارزترین ویژگی‌های پوکه معدنی استحکام بالا و سبکی آن است. پوکه معدنی یک نوع سنگ آتش فشانی بسیار سبک و متخلخل است این نوع سنگ آتش فشانی زمانی ساخته می‌شود که گاز گدازه‌ هایی که در حال سرد شدن هستند به سرعت خارج می ‌شوند. محل استخراج فقط در مناطق و کوه های آتشفشانی است.

پوکه معدنی دارای وزن بسیار پایین و مقاومت و سختی بالایی است، به همین جهت از آن در ساخت و ساز ساختمانی به خصوص درر ابعاد وسیع استفاده می ‌شود. در صنعت ساختمان سازی از پوکه معدنی برای شیب بندی کف و سقف استفاده می ‌شود و دلیل اصلی آن به جهت در اولویت قرار گرفتن سبک سازی سازه های آماده و نیمه آماده ایست که امروزه برای سرعت بخشیدن و بالا بردن سطح استقامت ساختمان ها استفاده می شود.

کاربرد پوکه معدنی در برابر زلزله و بالا بردن سطح استحکام ساختمان ها

یکی از راه های کاهش خسارات زلزله که همیشه در همه کشورهای جهان هم مورد بحث و بررسی قرار می گیرد مسئله سبک سازی دیوارها و ساخت و ساز می باشد، اگر با پوکه معدنی آشنایی داشته باشید می دانید که پوکه معدنی دارای وزن بسیار سبکی می باشد که در صورت ترکیب با سیمان و آب تاثیر بسیار بالایی در امر سبک سازی ساخت و ساز دارد .

استفاده از پوکه در ساختمان سازی باعث می شود که وزن تحمل شده به وسیله پی ساختمان تا حد قابل توجهی کاهش یابد و همین امر هم در هنگام بروز زلزله باعث کاهش قابل توجه خسارات جانی و مالی می شود  از طرفی هم با مطالعات و بررسی های صورت گرفته بر روی پوکه معدنی و بافت های آن به این نتیجه دست یافته اند که استفاده از پوکه معدنی در ساخت و ساز باعث می شود که ساختمان در هنگام بروز زلزله دچار ترک نشود و عدم ترک برداشتن یعنی استحکام و دوام بالاتر نسبت به ساختمان هایی که در ساخت آنها از پوکه معدنی استفاده نشده است.

پس با استفاده از پوکه معدنی می توان گفت که علاوه بر پایین آوردن هزینه نسبت به استفاده مداوم از ماسه و سیمان باعث ایجاد سبک سازی ساخت و ساز شده و در مقابل هم تا حد قابل توجهی استحکام ساختمان را بالا می بریم و از جان و مال خود و اطرافیان بهتر و بیشتر می توانیم مواظبت کنیم.

نکات مهم و دلایل اصلی استفاده از پوکه معدنی در ساخت و ساز

توجه به مسئله استحکام و مقاومت ساختمان ها در شهر ها بیشتر مورد توجه است از طرفی با توجه به ساختمان سازی و ساخت و سازهایی با طبقات زیاد و فشار زیادی که تعداد طبقات به پی اصلی ساختمان وارد می کند وی توان گفت که سبک سازی و استفاده از مصالح درجه یک و با مقاومت بالا اصلی است که هرگز نباید نا دیده گرفته شود و توجه به آن امری ضروری است.

در هنگام وقوع زلزله در صورتی که یک ساختمان از طبقات زیادی تشکیل شده باشد و ساختمان آپارتمانی باشد می توان گفت که در صورتی که در مقابل زلزله توانایی مقاومت نداشته باشد و مورد تخریب قرار بگیرد علاوه بر خود ساختمان و اهالی ساکن در آن برای همسایگان مجاور و افراد عابر در حال تردد در نزدیکی محل کوچه و خیابان هم خطرات جانی و مالی بسیاری را می تواند به همراه داشته باشد.

بهتر است این نکته را فراموش نکنیم که یک ساختمان زمانی که ساخته می شود معمولا در کشور ما برای سالیان طولانی مورد استفاده قرار می گیرد و به ندرت بعد از مدت کوتاهی پیش می آید که اسکلت و سفت کاری آن دست خوش تغییرات شود و معمولا ظاهر و قالب رویی آن مورد ترمیم قرار می گیرد در این صورت این نکته مهم و غیر قابل انکار است که سعی کنیم ساختمانی بسازیم که در مقابل زلزله از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار باشد تا علاوه بر محل زندگی آسودگی و آرامش خیال لازم جهت بهره بردن از زندگی خود را داشته باشیم.

جهت سفارش پوکه معدنی شهرستان قروه با شماره ۰۹۹۲۲۴۸۱۷۷۸ و همچنین دفتر مرکزی ۰۸۷۳۵۲۴۹۳۲۹ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.