کاربرد پوکه معدنی در طول تاریخ

کاربرد پوکه معدنی در طول تاریخ

در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که کاربرد پوکه معدنی در طول تاریخ چه بوده است ؟ این سنگ دانه های فرآوری شده که دارای وزن کم  هستند می توانند کاربرد های متعددی در بخش های مختلف صنعتی و ساختمان سازی داشته باشند .

لوگوی جهان پوکه

برای نمونه می توان در جواب کاربرد پوکه معدنی چیست به مهم ترین کاربرد آن یعنی به عنوان پر کننده فضا های خالی و عایق کاری صوتی و حرارتی و به منظور کاهش حجم سازه در زیر ساخت های مختلف استفاده نمود . در فرآورده های سبک مانند ملات ، اندود ها ، بتن های سبک  ، خاک کشاورزی و فرآورده های قیری نیز کاربرد گسترده ای برای پوکه های معدنی می توان شاهد بود تمام این موارد حاکی از کاربرد های منحصر به فرد و بسیار بالای پوکه معدنی است .

در گذر تاریخ موارد کاربرد پوکه معدنی چه بوده است ؟ آیا واقعا پوکه معدنی در گذشته هم مورد استفاده قرار گرفته است ؟ باید گفت که از زمان های بسیار دور این سنگ های معدنی سبک وزن مورد استفاده قرار می گرفتند دلیل استفاده در گذشته وزن پایین آن بوده به این صورت که نسبت با سایز و اندازه از وزن عجیب و پایینی برخوردار است.

 برای مثال در سال ۲۷۳ قبل از میلاد در روم باستان می توان به موارد کاربرد پوکه معدنی در بندر سازی و ساخت اسکله های قدیمی اشاره کرد. شواهد نشان می دهند که این پوکه های معدنی  از ۴۰ کیلومتری به بندر در غرب ایتالیا حمل می شدند . همچنین در ساخت  ورزشگاه کلوزیوم و معبد پانتئون رم نیز از نوعی سبک دانه استفاده شده است. در ساخت کلیسای صوفیای استانبول در قرن ششم نیز از پوکه معدنی استفاده شده است. می توان گفت که در چندین محل تاریخی که از قدمت بالایی برخوردار هستند از این سنگ معدنی استفاده شده است.

پوکه معدنی ساختمان سازی تا کشاورزی

پوکه معدنی کاربرد های خیلی زیادی دارد از کاربرد های امروزه پوکه معدنی باید گفت که امروزه کاربرد های متعددی را می توان برای پوکه معدنی متصور شد که در ادامه به برخی از مهم ترین کاربردهای امروزی پوکه معدنی قروه اشاره می کنیم.

–   در بحث ساختمان سازی برای شیب بندی بام ها و کف سازی ساختمان ها از ذرات بسیار ریز پوکه معدنی استفاده می شود خیلی جالبه که بدونیم پوکه سبک هستش و با توجه به این امر که سبک هست در مقابل فشار و رطوبت خیلی مقاوم هستش.

–   در مکان های صدا دار و موتور خانه ها از دانه های ۲ تا ۴۰ میلیمتری پوکه معدنی می توان به عنوان عایق صوتی استفاده کرد به این صورت که صدا از پوکه معدنی خیلی کمتر عبور می کند .

–   در سردخانه ها ، پوشش لوله های حرارتی و گرم خانه ها به عنوان عایق حرارتی می توان از دانه های ۲ تا ۴۰ میلی متری پوکه های معدنی استفاده نمود علاوه بر عایق صدا بودن عایق گرما و سرما هم می باشد .

–   در بخش کشاورزی کاربرد پوکه معدنی چیست؟  در بخش کشاورزی و در مناطقی که میزان آب کم است از پوکه های معدنی و ریز دانه های ۳۰ میلی متری استفاده می شود . زیرا خاصیت نگهداری و جذب آب در پوکه های معدنی بسیار بالا است هم آب را در خودش ذخیره می کنه و هم آب رو کمک کمک و به آرامی از خودش دفع می کنه یعنی مدت زمان بیشتری آب رو نگه می داره که باعث میشه نیاز به آبیاری هم کاهش پیدا کنه .

–       در سد سازی ، پل ها و اسکله ها از پوکه های معدنی پودر مانند استفاده گسترده ای می شود .

مهم ترین ویژگی  و خصوصیت پوکه معدنی این است که  قیمت پوکه معدنی پایین است و نسبت به مصالح دیگر از کمرین قیمت برخوردار است. وزن بسیار کم و سبکی دارد ککه از همه مصالح ساختمانی دیگر هم کمتر است . همچنین همواره به صورت رنگ پریده بوده و می تواند به رنگ های خاکستری ،سفید ، آبی و کرم و قهوه ای و سبز وجود دارد.

از نظر ظاهری وزیکول ها و منافذی که در پوکه معدنی وجود دارند به دو صورت کروی و لوله ای می باشند.  وزن آن ها تقریبا ۵۰۰ الی ۷۵۰ کیلوگرم در هر متر مکعب می باشند و به قدری سبک وزن هستند که می توانند بر روی آب شناور بمانند. پوکه معدنی عایق صوتی مناسبی است و  همچنین در برابر آتش سوزی مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهد و می تواند تا دمای ۷۶۰ درجه سانتی گراد را تحمل کنند و تغییری در حجم آن ها ایجاد نشود.

نقطه ذوب پوکه معدنی ۱۳۴۲ درجه سانتی گراد بوده و دارای درجه سختی و تخلخل ۷۵۰ به بالا می باشد. اگر در بتن مورد استفاده قرار گیرد باعث مقاومت و استحکام بالای بتن خواهد شد. به کار بردن و استفاده از پوکه معدنی در مکان های مرطوب باعث می شود که آن مکان ضد موریانه و حشرات شود. همچنین از دیگر ویژگی پوکه معدنی مقاومت بالای آن در برابر انبساط و انقباض می باشد و در کشاورزی می توان از قابلیت نگهداری و انتقال بالای آب آن استفاده نمود.

پوکه معدنی قروه و انواع آن

پوکه معدنی در سراسر جهان و در هر منطقه ای که فعالیت های آتشفشانی وجود دارد یافت می شود. برای مثال در کشور ترکیه ، ایتالیا ، یونان ، ایران ، سوریه ، روسیه ، شیلی و آمریکا به مقدار فراوانی می توان پوکه معدنی استخراج نمود.اگر بخواهیم بررسی کنیم که از نظر قیمت  مزایای  پوکه معدنی چیست باید بگوییم که از نظر قیمت نیز پوکه معدنی نسبت به لیکا و سایز سبکدانه ها بسیار به صرفه تر می باشد و مقاومت بسیار بالایی در ترکیب آب و سیمان دارد.

شهرستان قروه یکی از شهرستان های استان کردستان بوده که به دلیل بافت آتش فشانی در قسمت شمالی شهرستان، معادن زیادی از پوکه معدنی درآن وجود دارد که به دلیل سبکی فوق العاده در سبک کردن وزن ساختمان ها تاثیر فراوانی دارند . پوکه جهت پرکردن کف طبقات و بام ها بکار رفته و از آن بصورت سازه ای استفاده نشده است .در چند سال اخیر پوکه در سایزهای مختلف ریزدانه ماسه ، نخودی ، گردویی ، بادامی و پرتقالی دانه بندی شده و به بازار عرضه می شوند که هرکدام به دلیل تخلخل دارای وزن مخصوص مربوط به خود بوده و در صورت استفاده از آنها در بتن می توانند وزن مخصوص بتن را کاهش دهند.

 با انجام ترکیبات مختلف از انواع پوکه در ترکیب با مصالح سنگی و با جابجا کردن درصدهای مختلف پوکه و مصالح سنگی، بتن سبکی را تولید کرد تا علاوه بر داشتن مقاومت فشاری ۲۸ روزه با ارزش سازه ای، از نظر وزنی نیز در رده بتن های سبک قرار گیرد یا حداقل نسبت به بتن معمولی مصرفی در سطح شهرستان سبک تر باشد و در نهایت طرح اختلاط بتن تولید شده با پوکه معدنی قروه ارائه می گردد.

جهت سفارش و دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید و تهیه بهترین نوع پوکه می توانید با شماره دفتر مرکزی جهان پوکه در شهرستان قروه به شماره ۰۸۷۳۵۲۴۹۳۲۹ تماس حاصل نمایید و یا با شماره همراه ۰۹۹۲۲۴۸۱۷۷۸ تماس حاصل نمایید. سعی و تلاش ما جلب رضایت مشتری است. کیفیت را با ما تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *