کاربرد پوکه معدنی در طول تاریخ

در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که کاربرد پوکه معدنی در طول تاریخ چه بوده است ؟ این سنگ دانه های فرآوری شده که دارای وزن کم  هستند می توانند کاربرد های متعددی در بخش های مختلف صنعتی و ساختمان سازی داشته باشند .

لوگوی جهان پوکه

برای نمونه می توان در جواب کاربرد پوکه معدنی چیست به مهم ترین کاربرد آن یعنی به عنوان پر کننده فضا های خالی و عایق کاری صوتی و حرارتی و به منظور کاهش حجم سازه در زیر ساخت های مختلف استفاده نمود . در فرآورده های سبک مانند ملات ، اندود ها ، بتن های سبک  ، خاک کشاورزی و فرآورده های قیری نیز کاربرد گسترده ای برای پوکه های معدنی می توان شاهد بود تمام این موارد حاکی از کاربرد های منحصر به فرد و بسیار بالای پوکه معدنی است .

در گذر تاریخ موارد کاربرد پوکه معدنی چه بوده است ؟ آیا واقعا پوکه معدنی در گذشته هم مورد استفاده قرار گرفته است ؟ باید گفت که از زمان های بسیار دور این سنگ های معدنی سبک وزن مورد استفاده قرار می گرفتند دلیل استفاده در گذشته وزن پایین آن بوده به این صورت که نسبت با سایز و اندازه از وزن عجیب و پایینی برخوردار است.

 برای مثال در سال ۲۷۳ قبل از میلاد در روم باستان می توان به موارد کاربرد پوکه معدنی در بندر سازی و ساخت اسکله های قدیمی اشاره کرد. شواهد نشان می دهند که این پوکه های معدنی  از ۴۰ کیلومتری به بندر در غرب ایتالیا حمل می شدند . همچنین در ساخت  ورزشگاه کلوزیوم و معبد پانتئون رم نیز از نوعی سبک دانه استفاده شده است. در ساخت کلیسای صوفیای استانبول در قرن ششم نیز از پوکه معدنی استفاده شده است. می توان گفت که در چندین محل تاریخی که از قدمت بالایی برخوردار هستند از این سنگ معدنی استفاده شده است.

پوکه معدنی ساختمان سازی تا کشاورزی

پوکه معدنی کاربرد های خیلی زیادی دارد از کاربرد های امروزه پوکه معدنی باید گفت که امروزه کاربرد های متعددی را می توان برای پوکه معدنی متصور شد که در ادامه به برخی از مهم ترین کاربردهای امروزی پوکه معدنی قروه اشاره می کنیم.

–   در بحث ساختمان سازی برای شیب بندی بام ها و کف سازی ساختمان ها از ذرات بسیار ریز پوکه معدنی استفاده می شود خیلی جالبه که بدونیم پوکه سبک هستش و با توجه به این امر که سبک هست در مقابل فشار و رطوبت خیلی مقاوم هستش.

–   در مکان های صدا دار و موتور خانه ها از دانه های ۲ تا ۴۰ میلیمتری پوکه معدنی می توان به عنوان عایق صوتی استفاده کرد به این صورت که صدا از پوکه معدنی خیلی کمتر عبور می کند .

–   در سردخانه ها ، پوشش لوله های حرارتی و گرم خانه ها به عنوان عایق حرارتی می توان از دانه های ۲ تا ۴۰ میلی متری پوکه های معدنی استفاده نمود علاوه بر عایق صدا بودن عایق گرما و سرما هم می باشد .

–   در بخش کشاورزی کاربرد پوکه معدنی چیست؟  در بخش کشاورزی و در مناطقی که میزان آب کم است از پوکه های معدنی و ریز دانه های ۳۰ میلی متری استفاده می شود . زیرا خاصیت نگهداری و جذب آب در پوکه های معدنی بسیار بالا است هم آب را در خودش ذخیره می کنه و هم آب رو کمک کمک و به آرامی از خودش دفع می کنه یعنی مدت زمان بیشتری آب رو نگه می داره که باعث میشه نیاز به آبیاری هم کاهش پیدا کنه .

–       در سد سازی ، پل ها و اسکله ها از پوکه های معدنی پودر مانند استفاده گسترده ای می شود .

مهم ترین ویژگی  و خصوصیت پوکه معدنی این است که  قیمت پوکه معدنی پایین است و نسبت به مصالح دیگر از کمرین قیمت برخوردار است. وزن بسیار کم و سبکی دارد ککه از همه مصالح ساختمانی دیگر هم کمتر است . همچنین همواره به صورت رنگ پریده بوده و می تواند به رنگ های خاکستری ،سفید ، آبی و کرم و قهوه ای و سبز وجود دارد.

از نظر ظاهری وزیکول ها و منافذی که در پوکه معدنی وجود دارند به دو صورت کروی و لوله ای می باشند.  وزن آن ها تقریبا ۵۰۰ الی ۷۵۰ کیلوگرم در هر متر مکعب می باشند و به قدری سبک وزن هستند که می توانند بر روی آب شناور بمانند. پوکه معدنی عایق صوتی مناسبی است و  همچنین در برابر آتش سوزی مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهد و می تواند تا دمای ۷۶۰ درجه سانتی گراد را تحمل کنند و تغییری در حجم آن ها ایجاد نشود.

نقطه ذوب پوکه معدنی ۱۳۴۲ درجه سانتی گراد بوده و دارای درجه سختی و تخلخل ۷۵۰ به بالا می باشد. اگر در بتن مورد استفاده قرار گیرد باعث مقاومت و استحکام بالای بتن خواهد شد. به کار بردن و استفاده از پوکه معدنی در مکان های مرطوب باعث می شود که آن مکان ضد موریانه و حشرات شود. همچنین از دیگر ویژگی پوکه معدنی مقاومت بالای آن در برابر انبساط و انقباض می باشد و در کشاورزی می توان از قابلیت نگهداری و انتقال بالای آب آن استفاده نمود.

پوکه معدنی قروه و انواع آن

پوکه معدنی در سراسر جهان و در هر منطقه ای که فعالیت های آتشفشانی وجود دارد یافت می شود. برای مثال در کشور ترکیه ، ایتالیا ، یونان ، ایران ، سوریه ، روسیه ، شیلی و آمریکا به مقدار فراوانی می توان پوکه معدنی استخراج نمود.اگر بخواهیم بررسی کنیم که از نظر قیمت  مزایای  پوکه معدنی چیست باید بگوییم که از نظر قیمت نیز پوکه معدنی نسبت به لیکا و سایز سبکدانه ها بسیار به صرفه تر می باشد و مقاومت بسیار بالایی در ترکیب آب و سیمان دارد.

شهرستان قروه یکی از شهرستان های استان کردستان بوده که به دلیل بافت آتش فشانی در قسمت شمالی شهرستان، معادن زیادی از پوکه معدنی درآن وجود دارد که به دلیل سبکی فوق العاده در سبک کردن وزن ساختمان ها تاثیر فراوانی دارند . پوکه جهت پرکردن کف طبقات و بام ها بکار رفته و از آن بصورت سازه ای استفاده نشده است .در چند سال اخیر پوکه در سایزهای مختلف ریزدانه ماسه ، نخودی ، گردویی ، بادامی و پرتقالی دانه بندی شده و به بازار عرضه می شوند که هرکدام به دلیل تخلخل دارای وزن مخصوص مربوط به خود بوده و در صورت استفاده از آنها در بتن می توانند وزن مخصوص بتن را کاهش دهند.

 با انجام ترکیبات مختلف از انواع پوکه در ترکیب با مصالح سنگی و با جابجا کردن درصدهای مختلف پوکه و مصالح سنگی، بتن سبکی را تولید کرد تا علاوه بر داشتن مقاومت فشاری ۲۸ روزه با ارزش سازه ای، از نظر وزنی نیز در رده بتن های سبک قرار گیرد یا حداقل نسبت به بتن معمولی مصرفی در سطح شهرستان سبک تر باشد و در نهایت طرح اختلاط بتن تولید شده با پوکه معدنی قروه ارائه می گردد.

جهت سفارش و دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید و تهیه بهترین نوع پوکه می توانید با شماره دفتر مرکزی جهان پوکه در شهرستان قروه به شماره ۰۸۷۳۵۲۴۹۳۲۹ تماس حاصل نمایید و یا با شماره همراه ۰۹۹۲۲۴۸۱۷۷۸ تماس حاصل نمایید. سعی و تلاش ما جلب رضایت مشتری است. کیفیت را با ما تجربه کنید.

پوکه معدنی ساختمان سازی تا کشاورزی

شاید شما یا همه مردم ایران بارها اسم پوکه معدنی به گوششان خورده باشد اما به طور کامل ندانید که واقعا پوکه معدنی چیست، چگونه تشکیل می شود و یا کاربرد آن چست. در این مقاله سعی داریم تا با طیف وسیع و گسترده کاربرد پوکه معدنی شاختمان ازی تا کشاورزی آشنا شویم.

پوکه معدنی چگونه تشکیل می شود؟

پوکه معدنی هنگامی که ماده مذاب فوق گرم شده و تحت فشار شدید از یک آتشفشان فوران می کند، شکل می گیرد. گاز های حل شده در مواد مذاب درون زمین که ماگما نامیده می شود که عمدتا آب و دی اکسید کربن می باشد، وقتی فشار ناگهان کاهش می یابد حباب ایجاد می کنند. این حباب ها باعث ایجاد حفراتی بر روی سطح سنگ تشکیل شده می شود که کاربرد های بسیار را برای آن به وجود می آورد. پوکه معدنی آن قدر سریع شکل می گیرد که اتم های آن اغلب وقت لازم برای تشکیل کریستال را ندارند. بعضی اوقات کریستال هایی در پوکه معدنی وجود دارند ، اما بیشتر ساختار آن آمورف است و یک شیشه آتشفشانی به نام کانی معدنی تولید می کند.

ویژگی  های خاص پوکه معدنی

* پوکه معدنی در هنگام تشکیل شدن، تعداد زیاد حباب بر سطح آن به وجود می آید که باعث می شود این سنگ بسیار متخلخل شود. تخلخل این سنگ ویژگی های بسیاری را برای آن به وجود آورده است.

* از اولین ویژگی هایی آن وزن بسیار سبک پوکه معدنی می باشد. وزن مخصوص پوکه معدنی در حدود نیم تا یک تن در هر متر مکعب می باشد. پوکه معدنی به اندازه ای سبک می باشد که می تواند به راحتی بر روی سطح آب شناور بماند و این خاصیت در هیچ کدام از مصالح ساختمانی دیگر وجود ندارد .

* در کنار این وزن سبک، پوکه معدنی بسیار مقاومت بالایی دارد و استحکام آن تحت شرایط مختلف فیزیکی و شیمیایی از بین نمی رود و جزو مقاوم ترین مصالح ساختمانی محسوب می شود.

* از دیگر ویژگی های خاص پوکه معدنی عایق صوت و عایق حرارت بودن می باشد. تحمل دمایی پوکه معدنی بسیار بالا می باشد، نقطه ذوب پوکه معدنی در حدود ۱۳۴۲ درجه سانتیگراد می باشد، مقاومت در برابر احتراق به اندازه ۷۶۰ درجه سانتیگراد می باشد که هیچ تغییری در شکل و حجم پوکه ها به وجود نمی آید. بنابراین استفاده از آن در مصالح ساختمانی، باعث مقاومت سازه در برابر حریق می شود.

* طول عمر و دوام پوکه معدنی نیز چیزی در حدود ۱۰۰ سال می باشد که نکته قابل تاملی است.

کاربرد های پوکه معدنی

همانطور که در تیتر متن نوشته شده “پوکه معدنی از ساختمان سازی تا کشاورزی” نشان دهنده طیف وسیعی از کاربردهای آن می باشد. در ادامه به بررسی این کاربردها خواهیم پرداخت.

ساختمان سازی

یکی از اصلی ترین مهمترین کاربرد های پوکه معدنی در ساختمان سازی می باشد. یکی از کاربرد های پوکه معدنی در ساختمان سازی کف سازی و شیب بندی طبقات ساختمان می باشد. به خاطر وزن بسیار سبک پوکه معدنی و در عین حال مقاومت بسیار زیاد آن، هم باعث می شود که وزن ساختمان بسیار کمتر از حالت معمول باشد و هم اینکه مقاومت آن بسیار افزایش می باید. علاوه بر این خواص پوکه معدنی یک عایق صوتی بسیار خوب می باشد که باعث کاهش ورود نویز به ساختمان می شود. همچنین یک عایق حرارتی نیز می باشد که مقاومت ساختمان را در برابر حریق افزایش می دهد.

پوکه معدنی در ساختمان سازی

یکی دیگر از کاربردهای پوکه معدنی که در صنعت ساخت مصالح ساختمانی بسیار کاربرد دارد، استفاده از پوکه معدنی برای ساخت بتن و بلوک های بتنی می باشد. با این کار هم وزن مصالح را به طرز چشمگیری کاهش داده می شود و در عین حال مقاومت آن ها نیز افزایش پیدا می کند.

یکی از کاربردهای خوب پوکه معدنی استفاده از آن در تونل سازی می باشد. که باعث افزایش چشمگیر مقاومت و همچنین افزایش طول عمر تونل و کاهش صدمات وارد شده به آن  می گردد.

در ساخت آبنما باید از مصالحی استفاده کنند که مقاومت بسیار بالایی داشته باشند و در اثر گذشت زمان سریعا دچار خوردگی نشوند، پوکه معدنی به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی گزینه بسیار مناسبی برای سخت آبنما می باشد.

کاربرد در کشاورزی

پوکه معدنی به دلیل شرایط خاص تشکیل و به طور طبیعی و ذاتی پر از حفره و متخلخل می باشد. این خاصیت باعث می شود که مواد مغذی حیاتی را در منافذ سطح میکروسکوپی نگه دارد، که به تنظیم تغذیه کود کمک می کند. همچنین این فضاهایی که در آن وجود دارد باعث بهبود تنفس خاک می شود. به همین دلیل از آن در کشاورزی، باغداری و حتی گلدان ها استفاده های زیادی می شود.

یکی دیگر از کاربردهای پوکه معدنی در کشاورزی این می باشد که هدر رفتن رطوبت موجود در خاک را کاهش می دهد و نیاز به آبیاری را کاهش می دهد.

کاربرد پوکه معدنی قروه در کشاورزی

از دیگر کاربردهای آن می توان به رشد بذر اشاره کرد. پوکه های معدنی ریز برای این کاربرد بسیار مفید می باشد. به خاطر ویژگی خنثی بودن pH پوکه معدنی استفاده از آن برای مقاصد کشاورزی منعی ندارد و همچنین حاوی مقادیر قابل توجهی گوگرد است که باعث افزایش رشد گل و گیاه و درخت می شود .

دامپروری

پوکه معدنی به دلیل اینکه فضای متخلخل زیادی را در خود دارد، توانایی جذب بوی بالایی را دارد، به همین دلیل یکی از کاربردهای دیگر پوکه معدنی در حوزه دامپروری و مراقبت از حیوانات خانگی می باشد.

تصفیه آب

از ویژگی های بسیار خاص پوکه معدنی استفاده از آن در فرایند تصفیه آب می باشد. پوکه معدنی توانایی بالایی در از بین بردن کدورت آب و تصفیه آب دریا و فاضلاب  ها دارد.

دیگر صنایع

در صنعت نساجی از پوکه معدنی به عنوان یک ساینده خوب، برای نرم کردن بافت برخی از پارچه های ضخیم مانند جین استفاده می شود.

از پوکه معدنی در صنایع لاستیک سازی و پلاستیک سازی به عنوان پرکننده نیز استفاده می شود.

انواع پوکه معدنی

پوکه معدنی با توجه به شرایط تشکیل، دارای اندازه و وزن بسیار متفاوتی می باشد. دسته بندی های مختلفی از  انواع پوکه معدنی وجود دارد که در ادامه آن ها را نام می بریم؛

 پوکه معدنی نخودی

 پوکه معدنی بادامی

 پوکه معدنی فندقی

 پوکه معدنی عدسی

 پوکه معدنی سیاه

 پوکه معدنی ماسه ای

 پوکه معدنی سفید

ایران یکی از چهار کشور تولید کننده پوکه معدنی در جهان می باشد و اما در خود ایران شهر قروه که یکی از شهرستان های استان کردستان می باشد، پایتخت پوکه معدنی در ایران می باشد. پوکه معدنی قروه از کیفیت بسیار بالا، وزن پایین و در عین حال مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

جهت سفارش و دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید و تهیه بهترین نوع پوکه می توانید با شماره دفتر مرکزی جهان پوکه در شهرستان قروه به شماره ۰۸۷۳۵۲۴۹۳۲۹ تماس حاصل نمایید و یا با شماره همراه ۰۹۹۲۲۴۸۱۷۷۸ تماس حاصل نمایید. سعی و تلاش ما جلب رضایت مشتری است. کیفیت را با ما تجربه کنید. با یک خرید و مشاهده کیفیت مشتری همیشگی ما شوید.

مزایای پوکه معدنی

در این مقاله قصد داریم به معرفی مزایای پوکه معدنی نسبت به سایر مصالح پرداخته و قابلیت ها و ویژگی هایی که این ماده را از بقیه مصالح ساختمانی متمایز و ممتاز می کند را مطرح نماییم.

جالب ترین و شاید مهمترین ویژگی یک پوکه معدنی طبیعی بودن آن است یعنی در فرآیند تولید آن انسان نقش ندارد و در دل کوه های آتشفشانی که قبلا در گذشته دور فعال بوده اند یافت می شود و فقط دخالت آدمی در استخراج آن می باشد.

امروزه صنعت ساخت و ساز با رشد قابل ملاحظه ای رو به رو است و بدین منظور از مصالح مختلفی استفاده می شود و با توجه به حجم بالای ساخت و ساز ها و گرایش به سمت و سوی آپارتمان نشینی یکی از مهترین مسائل مطرح شده امر سبک سازی است.

 مصالح ساختمانی باید از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند تا عمر مفید ساختمان افزایش یابد و در مدت زمان کوتاه دچار فرسایش و آسیب دیدگی زودرس نشود. برخی از مصالح با تکنولوژی های نوین و از ترکیب مواد طبیعی ساخته می شوند و برخی دیگر به صورت خام مورد استفاده قرار می گیرند.

زمین منبع انواع مواد و مصالح مورد نیاز برای انجام امور ساخت و ساز است و با استخراج آنها می توان با هزینه مناسب پروژه های ساختمانی را به اتمام رساند. در نوشته های پیشین ساختمانی به معرفی انواع مصالح ساختمانی پرداخته بودیم، هم اکنون در این نوشته قصد داریم یکی از متریال های کاربردی و بسیار مقاوم تحت عنوان پوکه معدنی را مورد بررسی قرار دهیم. این ماده طبیعی حاصل فعالیت های آتشفشانی است و در طبیعت یافت می شود.

تاثیر مثبت و بالای استفاده از پوکه معدنی در برابر زلزله

پوکه معدنی از سرد شدن گدازه های آتشفشانی حاصل می شود. وقتی مواد آتشفشانی به سطح زمین می رسند سرد شده و بافت آنها به صورت دانه های متخلخل در می آید. نام علمی آن اسکوریاست یا پومیس است و در صنعت ساخت و ساز ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. پوکه معدنی در مناطقی که کوه های آتشفشانی وجود دارند یافت می شود و قابل استفاده در مصارف گوناگون می باشند. این ماده به رنگ خاکستری مایل به سفید یا زرد بوده و در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی مانند شن و ماسه وزن سبک تری دارد.

پوکه معدنی به راحتی در طبیعت قابل بهره برداری است و فقط با بکارگیری ادوات خاص قابل استخراج و استفاده مستقیم است و نیاز به فرآوری خاصی ندارد و با هزینه پایین می توان آن را مصرف نمود. بافت این ماده دارای دانه بندی های متفاوت از بسیار ریز گرفته تا بسیار درشت با قطر بیش از ۱۰۰ میلی متر می باشد. پوکه معدنی با توجه به دانه بندی خود برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده پس از برداشت از سطح زمین به کارخانه منتقل می شود و از نظر دانه بندی به انواع ماسه پوکه، عدسی، نخودی، بادامی و فندقی تقسیم می گردد. پوکه هایی که برای مصارف ساختمانی کاربرد دارند دارای اندازه های بادامی، گردویی و فندوقی می باشند.

پوکه معدنی دارای انواع خاصی که به خلاصه آنها را مجدد معرفی می کنیم:

ماسه پوکه

وزن این نوع پوکه نسبت به ماسه معمولی بسیار سبک تر است و برای ساخت بلوک، بتن و پوشش لوله کشی ساختمان از آن استفاده می شود.

پوکه عدسی

پوکه عدسی وزن بسیار سبکی دارد، از این رو برای ساخت بلوک های سقفی سبک به کار می رود.

پوکه نخودی

از این نوع پوکه برای مسطح سازی کف ساختمان و شیب بندی سقف استفاده می شود. پوکه نخودی را می توان به جای مصالح دیگر مورد استفاده قرار داد و وزن سازه هایی همانند بلوک را به حداقل رساند.

پوکه بادامی و گردویی

از این نوع پوکه برای پر کردن سطوح ضخیم، پی سازی ساختمان، پر کردن فضای پشت دیوارهای تونل و … استفاده می شود.

پوکه معدنی از ویژگی های منحصر بفردی برخوردار است که در بقیه مصالح ساختمانی به هیچ وجه دیده نمی شود برخی از این موارد عبارتند از :

این ماده نوعی عایق حرارتی و صوتی است و مانع از انتقال هوا می گردد که سبب استفاده آن جهت عایق سازی در ساختمان و به خصوص در آپارتمان ها در قسمت موتور خانه که دارای صدا زیادی است می باشد .

استحکام و دوام این ماده علارغم وزن سبک آن بسیار بالا می باشد و شاید مهمترین امتیاز پوکه معدنی نسبت به بقیه مصالح ساختمانی است. از این رو از این ماده برای پوشش کف ساختمان و شیب بندی پشت بام ها استفاده می شود و به امر سبک سازی ساختمان بسیار کمک می کند .

پوکه معدنی قروه و انواع آن

قیمت پوکه معدنی در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی ارزان تر است، بنابراین استفاده از آن هزینه زیادی بر دوش سازندگان ساختمان نخواهد گذاشت.

وزن پوکه معدنی بسیار سبک است و حدود ۵ الی ۷ دهم می باشد به نحوی که بر روی آب شناور خواهد ماند.

این ماده در برابر رشد حشرات و موریانه مقاومت بالایی دارد و دارای گوگرد اس که حشرات از بوی نا مطبوع آن گریزان هستند .

از ترکیب پوکه معدنی با آهک شکفته نوعی سیمان تشکیل می شود که از سختی بالایی برخوردار است. این سیمان در آب و خارج از آن بسیار سخت می گردد، از این رو می توان پوکه معدنی را ماده ای مهم در تولید سیمان نام برد و از آن برای ساخت انواع بلوک و تیرچه بلوک در سایزهای مختلف هم استفاده نمود .

مقاومت این ماده در برابر حرارت و آتش سوزی بالا است و حتی در دمای های بسیار بالا حدود ۷۵۰ درجه سانتی گراد تغییر شکل نمی دهد. پوکه معدنی دارای نقطه ذوب ۱۳۴۲ می باشد.

دوام و مقاومت پوکه معدنی در برابر عوامل مختلف بسیار بالا است و باعث بالا رفتن میزان ایمنی ساختمان می شود.

این ماده به راحتی در طبیعت یافت می شود و هزینه بالایی برای برداشت آن از زمین و دامنه ها صرف نمی گردد.

بتن و مصالحی که از این ماده ساخته می شوند از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند.

جهت سفارش و دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید و تهیه بهترین نوع پوکه می توانید با شماره دفتر مرکزی جهان پوکه در شهرستان قروه به شماره ۰۸۷۳۵۲۴۹۳۲۹ تماس حاصل نمایید و یا با شماره همراه ۰۹۹۲۲۴۸۱۷۷۸ تماس حاصل نمایید. سعی و تلاش ما جلب رضایت مشتری است. کیفیت را با ما تجربه کنید.

دانستنی های پوکه معدنی قروه

در این مقاله قصد داریم به دانستی های پوکه معدنی قروه بپردازیم چه سوالاتی در خصوص پوکه معدنی دارید ؟ وزن پوکه معدنی در حالت های مختلف چقدر است ؟ انواع پوکه معدنی چیست ؟ از پوکه معدنی در چه صنایعی استفاده می شود ؟ بهترین پوکه معدنی مربوط به کدام شهر است و … .

پوکه معدنی چیست و چگونه تشکیل می شود ؟

پوکه معدنی یا  ( اسکوریا ، پومیس ) سنگی آتشفشانی ( از خانواده سنگ های آذرین ) است . سنگ های آتشفشانی همان طور که از اسم آنها مشخص است سنگی است که از مواد مذاب ماگما تشکیل می شوند. پومیس نیز از مواد مذاب که درجه گرمای آنها بسیار زیاد است تشکیل شده و وقتی آتشفشان فوران می کند به علت خاکستر و گاز های سمی آتشفشان در محیط بارندگی رخ می دهد.

بارش باران بر روی مواد مذاب سنگی سبک را تشکیل می دهند که املاح بسیار زیاد برای گیاهان دارد. همچنین بر اثر ترک خوردگی ها و عوامل دیگر انواع پوکه در رنگ و اندازه های مختلف بوجود می آید. اولین انسان هایی که با پوکه ی معدنی برخورد کردند و از آن ها در مصارف مختلف استفاده کردند، رومی های باستان بودند.

تاریخچه پوکه معدنی

در قرن نوزدهم و در امپراطوری روم سنگی با ارزش در میان مردم یونان و روم محبوب شناخته شد. این سنگ معدنی که از سنگ های آتشفشانی است در جزیره ترا (سانتورین) توسط بومی این محل جمع آوری شد و برای بار اول مورد استفاده قرار گرفت. هنگامی که بومی های جزیره ترا پوکه ی معدنی را دیدند فکر کردند همانند دیگر سنگ های موجود در طبیعت است. اما بعد از مشاهده پوکه ی معدنی، مردم برای انتقال دادن سنگ ها به محل زندگی خود اقداماتی صورت دادند.

کاربرد تزئینی پوکه معدنی قروه

در این هنگام به وزن سبک پوکه ی معدنی توجه کردند که چرا این سنگ با اندازه ی بسیار بزرگی که دارد اما وزنی ناچیز دارد و نسبت به بقیه سنگ ها بسیار سبک تر است؟ در این لحظه پی برند که پوکه ی معدنی از خواص زیادی برخوردار است که در آینده نه چندان دور به این موضوع پی خواهند برد.
داشتن املاح معدنی برای گیاهان ، عایق بودن ، وزن سبک ، مقاومت زیاد در برابر فشار و حرارت و برخی ویژگی های دیگر که فقط مخصوص پوکه معدنی است و از مهم ترین ویژگی های آن است که سبب تمایز آن از بقیه موارد موجود در طبیعت می شود. (برای جزییات بیشتر درمورد تاریخچه این سنگ معدنی قصد داریم مقاله ای درباره تاریخچه کامل آن و کاربرد های اولیه آن تهیه کنیم)

انواع پوکه معدنی

این سبکدانه ی کمیاب دارای انواع مختلفی است که اگر بخواهیم به این موضوع بیشتر توجه کنیم باید بگوییم در ایران پوکه های معدنی زیادی وجود دارد مثل پوکه معدنی دماوند ، پوکه معدنی بستان آباد ، پوکه معدنی قروه، پوکه معدنی تبریز، پوکه معدنی احمدآباد و … که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

اما با این وجود هر کدام از این پوکه های معدنی توسط جدول دانه بندی به پوکه هایی با سایز های مختلف تبدیل می شوند و این امر نشان دهنده این است که هیچ وقت نمی توان ادعا داشت که پوکه معدنی دارای یک سایز است و این اختلاف در سایز و اندازه باعث ایجاد انواع پوکه معدنی می شود.

به عنوان مثال پوکه عدسی اندازه ی آن بین ۱۰ تا ۱۵ میلی متر است که این اندازه باید در تمام شهر ها برای استخراج پوکه به یک اندازه باشد .سبکدانه پومیس بر اثر عوامل محیطی و یا توسط افراد در اندازه ها و رنگ های مختلفی تولید و در بازار به فروش می رسد. اما برای هر شغلی نیاز است که شما بر اساس ویژگی پوکه، رنگ، وزن، استحکام و اندازه پومیس این محصول را خریداری کنید.

پوکه معدنی چیست؟

انواع مختلفی از پوکه معدنی وجود دارد که از نظر سایز بندی و موارد استفاده با هم متفاوت هستند برخی از پرکاربردترین آنها عبارتند از: پوکه بادامی ، پوکه نخودی ، پوکه عدسی ، پوکه فندقی ، ماسه پوکه معدنی ، سنگ پوکه معدنی .

پوکه معدنی ماسه ای

پرکاربرد ترین نوع پوکه در ایران پوکه ماسه ای است .از این نوع سنگ معدنی برای پر کردن کف ساختمان های مختلف و شیب بندی آنها استفاده می کنند.  سایز دانه های سبک دانه ماسه ای بین ۰ تا ۵ میلی متر است که این اندازه در ساختمان سازی و تولید فرآورده های پومیس مثل بلوک سبک بسیار پر کاربرد است.  همچنین اگر بخواهیم در هر متر مکعب وزن این سبک دانه را با این اندازه در نظر بگیریم چیزی معادل ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم وزن دارد.

پوکه معدنی نخودی

پومیس نخودی، سبک دانه ای که اندازه ی آن ۵ میلی متر بیشتر از پوکه ماسه ای است. این نوع سبک دانه نیز بسیار پر کاربرد بوده و در تولید انواع بلوک بتنی ، هبلکس ، لیکا و … مورد استفاده قرار می گیرد . در حقیقت اندازه ی هر دانه این نوع سبک دانه چیزی بین ۵ الی ۱۰ میلی متر و در هر متر مکعب وزن این سبک دانه ۶۰۰ الی ۷۰۰ کیلوگرم است مه فقط مخصوص پوکه معدنی نخودی شهرستان قروه است .

پوکه معدنی عدسی

این نوع سبک دانه تا حدودی شبیه پوکه نخودی است اما تنها تفاوت آن در اندازه ی پوکه های معدنی است که بین ۱۰ تا ۱۵ میلی متر می باشد. در خصوص کاربرد این پوکه باید گفت مانند دو پوکه قبلی در تولید بلوک سبک مورد استفاده قرار می گیرد که هم از کیفیت ساخت بالایی برخوردار است و هم از مقاومت قابل توجهی بهره می برد .

پوکه معدنی بادامی

برای شیب بندی ساختمان ها نیاز است از نوع دیگری پوکه معدنی با مقاومت بالا استفاده شود و بهترین گزینه پوکه بادامی است.  پوکه بادامی نیز سایز خودش را دارد که چیزی بین ۱۵ الی ۳۰ میلی متر است که اگر بخواهیم وزن این سایز را تخمین بزنیم بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم در هر متر مکعب وزن دارد.

پوکه معدنی فندوقی

همانند پوکه بادامی که برای شیب بندی مورد استفاده قرار گرفته است، پوکه ی معدنی فندوقی را نیز برای انواع شیب بندی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.
سایز این نوع پوکه کمتر از پوکه بادامی است و بین ۵ تا ۱۰ میلی متر می باشد.
پوکه فندوقی و پوکه نخودی کاملا شبیه به هم هستند و بیشتر افراد این دو پوکه را در ظاهر با هم اشتباه می گیرند.

پوکه قروه

یکی از معادن استخراج پوکه ، شهرستان قروه است. پوکه های این شهر از مقاومت زیادی برخوردار هستند و در مقابل دیگر مناطق کیفیت آن بسیار عالی است. در حقیقت بهترین نوع پوکه معدنی در ایران پوکه معدنی قروه کردستان می باشد.

فواید پوکه معدنی

خاصیت ها و ویژگی های پوکه معدنی قروه

خواصی که پوکه معدنی دارد خیلی از پیمانکاران، کشاورزان و حتی پزشکان را برای مصرف این سنگ معدنی به این سمت کشانده است. در اینجا مواردی از خواص این سبک دانه معدنی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

 1. عایق صدا .
 2. عایق گرما .
 3. عایق سرما .
 4. مقاوم در برابر رطوبت .
 5. مقاوم در برابر آتش .
 6. استحکام بالا .
 7. وزن سبک .
 8. وجود املاح معدنی .
 9. کم کردن فشار خاک .
 10. صرفه جویی در مصرف آب .
 11. استفاده درست از خاک و آب .
 12. بهترین پر کننده کف، سقف، پشت بام و شیب بندی ساختمان .
 13. استفاده پوکه برای از بین بردن سلول های مرده پوست .

خرید پوکه مرغوب قروه

جهت سفارش و دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید و تهیه بهترین نوع پوکه می توانید با شماره دفتر مرکزی جهان پوکه در شهرستان قروه به شماره ۰۸۷۳۵۲۴۹۳۲۹ تماس حاصل نمایید و یا با شماره همراه ۰۹۹۲۲۴۸۱۷۷۸ تماس حاصل نمایید. سعی و تلاش ما جلب رضایت مشتری است. کیفیت را با ما تجربه کنید. ***با اولین خرید به مشتری دائم ما تبدیل خواهید شد ***

مقاوم سازی با پوکه معدنی

در مقالات و مطالب پیشین با کاربرد های پوکه معدنی آشنا شدیم و می‌دانید که از پوکه معدنی در کشاورزی ، باغداری ، صنعت نساجی ، تصفیه آب ، ساخت بلوک ، تهیه بتن و …  استفاده می‌ شود. ما در اینجا قصد داریم مقاوم سازی با پوکه معدنی را مورد بررسی قرار دهیم و با مزایای آن آشنا شویم.

در ابتدا و قبل از شروع اصل معنا و مفهوم نیاز است که با خود پوکه معدنی ، استخراج و کاربرد های آن آشنا شویم کجا استفاده می شود چه مزایا و معایبی دارد همه جزو مواردی است که نیاز به بررسی دارند.

پوکه معدنی یا  اسکوریا ، پومیس سنگی آتشفشانی ( از خانواده سنگ های آذرین ) است که به طور طبیعی در طبیعت یافت می شود . سنگ های آتشفشانی همان طور که از اسم آنها مشخص است سنگی است که از مواد مذاب ماگما تشکیل می شوند . پومیس نیز از مواد مذاب که درجه گرمای آنها بسیار زیاد است تشکیل شده و وقتی آتشفشان فوران می کند به علت خاکستر و گازهای سمی آتشفشان در محیط بارندگی رخ می دهد در اصل می توان گفت که پوکه معدنی از فعالیت آتشفشان در دمای فوق العاده بالا تشکیلی می شود .

سبک دانه های طبیعی یا پوکه معدنی

بارش باران بر روی مواد مذاب سنگی سبک را تشکیل می دهند که املاح بسیار زیاد برای گیاهان دارد . همچنین بر اثر ترک خوردگی ها و عوامل دیگر انواع پوکه در رنگ و اندازه های مختلف بوجود می آید پوکه معدنی محدود به سایز و اندازه خاصی نیست و در ابعاد و اشکال متنوع و مختلف وجود دارد . اولین انسان هایی که با پوکه ی معدنی برخورد کردند از آن ها در مصارف مختلف استفاده کردند ،که اولین استفاده از این نوع سنگ طبیعی توسط رومی ها بوده است .

 منظور از مقاوم سازی با پوکه معدنی چیست؟

با توجه به مطالب گفته شده می ‌دانید که پوکه معدنی نوعی سنگ آذرین است که بر اثر فعالیت آتشفشان به وجود می ‌آید. همچنین در مباحث و مقالات قبلی گفته شد که پوکه دارای وزن بسیار کمی است و میزان تخلخل در آن بسیار بالا است و به همین علت کاربرد های فراوانی دارد.

در این قسمت قصد داریم به بررسی مفهوم مقاوم سازی با پوکه معدنی بپردازیم و به این کاربرد عجیب پوکه معدنی بپردازیم . منظور از مقاوم سازی با پوکه معدنی این است که پوکه معدنی ، ساختمان را کاملاً مقاوم کرده تا در برابر حوادث ناگهانی مثل سیل و زلزله ساختمان تخریب نشود و به افراد درون ساختمان آسیبی وارد نشود.

کاربرد پوکه معدنی در ساخت سد

همان طور که می ‌دانید کشور ما یک کشور زلزله خیز است و به دفعات در مناطق مختلف و شهر های دور و نزدیک این پدیده طبیعی دیده شده است ، از این رو مهندسان ساخت و ساز پوکه معدنی را به همه‌ ی افرادی که قصد ساختن خانه دارند پیشنهاد می ‌دهند تا در صورتی بروز حادثه و بلایای طبیعی مثله زلزله میزان آسیب های ساختمانی کمتر شود یا شخص یا ساختمانی آسیب نبیند . پوکه معدنی وزن بسیار کمی دارد و از طرفی مقاومت آن بسیار بالا است . از این رو برای مقاوم سازی از پوکه معدنی استفاده می‌ کنند.

مقاوم سازی با پوکه معدنی

پوکه معدنی در مقاوم سازی ساختمان ‌ها نقش مهم و بسیار مهمی ای افا می کند از پوکه معدنی برای مقاوم سازی موارد زیر استفاده می ‌شود.

 1. پل ‌ها
 2. آزاد راه‌ ها
 3. تونل ‌ها
 4. ساختمان ‌های چندین طبقه

برای مقاوم سازی کردن یک ساختمان کافی است که در جای‌ جای ساخت و ساز ساختمان از پوکه معدنی استفاده شود هم هزینه پایینی دارد هم واقعا از مقاومت بالایی دارد در حال حاضر در بین مصالح ساختمانی پوکه معدنی کمترین هزینه را دارد و ارزان ترین مصالح ساختمانی موجود می باشد . به عنوان مثال:

 1. در ابتدای ساخت و ساز برای مقاوم سازی و سبک سازی ساختمان از مصالح قدیمی از پوکه معدنی استفاده شود.
 2. با استفاده از پوکه معدنی هم وزن مرده ساختمان کاهش می ‌یابد و هم ساختمان از پی مقاوم می ‌شود.
 3. قدم دوم پر کردن اسکلت ‌های ساختمان با پوکه به جای پر کردن با مصالح سنگین و شکننده قدیمی است که باز هم به بالا بردن مقاومت و ایمنی ساختمان کمک می کند و هم به سبک سازی ساختمان کمک فراوانی می کند .
 4. قدم سوم مقاوم سازی با پوکه معدنی ساخت دیواره ‌های بتنی است با ترکیب و استفاده از پوکه معدنی در ساخت بتن هم به کاهش هزینه و هم به بالا بردن مقاومت ساختمان کمک می کنیم .
 5. بتن پوکه معدنی  از ترکیب پوکه معدنی ، سیمان و آب ساخته شده است.
 6. می توان گفت که دیواره ‌های بتنی به دلیل وجود پوکه از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند.
 7. در قدم چهارم به جای بکار گیری از مصالح قدیمی که وزن بالایی دارند می‌توانید از بلوک پوکه ‌ای استفاده کنید.
 8. در ساخت کف ساختمان به جای پر کردن فضای خالی با خاک از پوکه معدنی بادامی استفاده شود.
 9. در ساخت شیب سقف از پوکه معدنی استفاده شود تا در صورت بروز زلزله سقف ساختمان آسیبی نبیند.
 10. برای پر کردن فضای خالی بین طبقات نیز می ‌توانید از اضافه‌ های بلوک معدنی و یا اضافه ‌های پوکه استفاده کنید.

با رعایت نکات گفته شده ساختمان کاملاً مقاوم شده و با خیال راحت می‌ توانید یک عمر را بدون ترس در منزل خود سکونت کنید.

مزایای مقاوم سازی با پوکه معدنی

 1. مقاوم سازی با پوکه از پرداخت هزینه ‌های سنگین ساختمان سازی تا حد قابل قبولی جلوگیری می ‌کند.
 2. ساختمان توسط پوکه معدنی ضد حریق شده و در صورت بروز آتش سوزی یا آسیبی نمی ‌بیند یا در صورت بروز آسیب آسیب کمتر خواهد بود .
 3. ساختمان علاوه بر مقاوم سازی عایق صدا، سرما و گرما می ‌شود و در مصرف گاز در زمستان صرفه جویی اقتصادی به همراه دارد.
 4. در مقاوم سازی با پوکه معدنی زمان کمتری برای ساخت و ساز صرف می ‌شود و سرعت کار هم بیشتر می شود با توجه به وزن پایین پوکه معدنی ساخت و ساز با آن راحت تر بوده و کار با سرعت بیشتری پیش می رود .
 5. سیم کشی و لوله کشی ساختمانی که از پوکه معدنی ساخته شده بسیار آسان است.
 6. دیوار چینی توسط بلوک پوکه ‌ای نیاز به دانش و اطلاعاتی ندارد و خودتان می ‌توانید این کار را انجام دهید.
 7. هزینه حمل و نقل پوکه معدنی بسیار کمتر از سایر مصالح ساختمانی است.
 8. دستمزد کارگران در ساخت و ساز با پوکه کمتر از مصالح سنتی است.

کاربرد پوکه معدنی

جهت سفارش و دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید و تهیه بهترین نوع پوکه می توانید با شماره دفتر مرکزی جهان پوکه در شهرستان قروه به شماره ۰۸۷۳۵۲۴۹۳۲۹ تماس حاصل نمایید و یا با شماره همراه ۰۹۹۲۲۴۸۱۷۷۸ تماس حاصل نمایید. سعی و تلاش ما جلب رضایت مشتری است. کیفیت را با ما تجربه کنید.

پوکه معدنی قروه در تهران

پوکه معدنی نوعی سنگ است که از آن در ساختمان سازی ، کشاورزی ،  نساجی و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود . در ساخت و ساز از پوکه برای شیب بندی و کف پوشی و موارد بسیار دیگری استفاده می شود . پوکه معدنی قروه در تهران امروزه طرفداران زیادی دارد و علاوه بر مردم عادی مصالح فروشان تهرانی هم به سمت و سوی خرید و فروش آن روی آورده اند.

پوکه معدنی در مناطق آتشفشانی یافت می شود . در گذشته در زمان فوران آتشفشان مواد مذابی که بر روی سطح زمین جاری می شد کم کم سرد شده و پوکه را بوجود می آورد . هنگام سرد شدن این مواد مذاب ، گاز هایی از آن خارج می شود ( مانند زمانی که آب جوش می آید ). خروج این گاز ها که با سرد شدن این مواد همراه است باعث می شود که سطح پوکه معدنی سوراخ سوراخ شود . این ویژگی در سنگ پا که خود نوعی پوکه معدنی است کاملا قابل مشاهده است .

پوکه در اندازه های ریز و درشت و مختلف و متخلخل ایجاد می شود . پوکه معدنی به دلیل وزن سبکی که دارد ( بر روی آب شناور می ماند ) ؛ بسیار مورد توجه عزیزان مشغول در صنعت ساخت و ساز قرار گرفته است .

در مکان هایی که باید روی سطح ( کف اتاق ها و یا کف پشت بام ) را برای رسیدن به ارتفاع مناسب پر کرد با استفاده از پوکه به جای ماسه یا خاک ، وزن کلی سازه به طور چشمگیری کاهش می یابد .

خاصیت دیگر پوکه معدنی که بسیار مهم است درجه سختی بالای آن است که نسبت به همه مصالح دیگر بالاتر است . به طوری که در برابر فشار بسیار مقاوم است . درنتیجه زمانی که کف را با آن پر می کنیم و روی آن را مثلا سنگ فرش می کنیم ، پوکه نشست نکرده و به صورت یکنواخت سالیان سال باقی خواهد ماند .

تاریخچه پوکه معدنی

پوکه برای اولین بار توسط یونانی ها و رومی ها در گذشته های بسیار دور مورد استفاده قرار گرفت . آنها این سنگ معدنی را در جزیره ترا ( سانتورین امروزی ) در هنگام جمع آوری سنگ های آتشفشانی پیدا کردند . با برداشتن این سنگ و حس سبکی آن از روی کنجکاوی آن را در آب انداختند . با اینکار مشاهده کردند که بر خلاف سنگ های دیگر در آب فرو نرفته و بر روی آن شناور می ماند .

با توجه به سوراخ های حباب مانندی که روی پوکه معدنی وجود دارد در ابتدا از آن برای زدودن پوسته مرده بدن به عنوان سنگ پا استفاده می کردند که البته امرزه هم مورد استفاده قرار می گیرد که از نظر علمی سبب آرامش روانی فکری و ذهنی می شود . پس از مدتی با تحقیق بر روی پوکه متوجه شدند که ترکیب پوکه خرد شده با دوغاب آهک و ماسه ،ملاتی را بوجود می آورد که نه تنها در ساخت و ساز پس از خشک شدن بسیار محکم می شود بلکه در برابر آب هم مقاوم است .

پوکه معدنی قروه

پوکه قروه با بهترین کیفیت ممکن در سطح کشور از معادن مختلف شهرستان قروه استخراج می شود . ارسال پوکه معدنی به تمام نقاط ایران از طرف شرکت جهان پوکه انجام می شود و به درخواست مشتری از نظر حجم و روش ارسال ، پس از بارگیری به مقصد اعلام شده توسط مشتری روانه می گردد.

پوکه معدنی شهرستان قروه  بسیار سبک است و از درجه سختی بالایی نیز برخوردار است. پوکه قروه به دلیل ویژگی هایی که دارد ، در بین مشتریان در سراسر کشور بسیار محبوب است . همچنین ما در جهان پوکه برای جلب رضایت بیشتر مشتری به صورت کامل به مراحل بارگیری و ارسال پوکه معدنی نظارت داریم  و از کیفیت و خالص بودن پوکه ارسالی اطمینان کامل حاصل می کنیم.

این نظارت و مراقبت در بارگیری باعث می شود که در هنگام کار ماده ای غیر از پوکه داخل بار وارد نشده و مشتری پوکه معدنی خالص دریافت کند . پوکه خالص یعنی باری که در آن خاک و سنگ نباشد ( که نباید هم باشد ) .

وجود خاک و سنگ در بار باعث سنگینی محموله خواهد شد . این موضوع اگر مورد توجه قرار نگیرد به طوری که میزان ناخالصی بار زیاد شود موجب پایین آمدن کیفیت کار می شود .

ما همیشه سعی بر آن داشته ایم که در اسرع وقت و بدون کوچکترین معطلی سفارش مشتریان محترم را جهت ارسال آماده کنیم و به فضل الهی تا به این لحظه تمام عزیزانی که از جهان پوکه خرید کرده اند راضی بوده وبه مشتریان دائم ما تبدیل شده اند.

بلافاصله بعد از دریافت سفارش از مشتریان محترم اتومبیل مناسب با حجم سفارش برای بارگیری فرستاده می شود و سریعا بعد از بارگیری پوکه و دریافت بارنامه به سمت شهر مقصد راوانه خواهد شد ( بدون فوت وقت )  .

مشخصات پوکه معدنی جهان پوکه قروه :

* پوکه قروه ارزان و سبک تر از پوکه سایر مناطق است (دارای وزن حجمی ۵۵۰ الی ۷۵۰کیلو گرم برمتر مکعب)

* دارای خاصیت عایق صوت و حرارت می باشد

* خاصیت ضد حشره و ضد موریانه ای دارد

* برای شیب بندی ساختمان از پوکه های سایر نقاط بهتر است ( هم سبکتر و هم مقاومتر از پوکه معدنی دیگر مناطق کشور می باشد  )

انواع پوکه معدنی قروه

پوکه معدنی قروه در انواع متفاوت موجود است که هرکدام از آنها در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد .

Qorveh Pumice

انواع مختلف پوکه دارای وزن و اندازه متفاوتی ازهم هستند . نام انواع پوکه معدنی قروه به شرح زیر است :

 • بادامی
 • نخودی
 • فندقی
 • آبنما
 • عدسی
 • ماسه ای

در حالت کلی چند نوع از پوکه می توانند دارای کاربرد مشابهی باشند . اما این موضوع باعث نمی شود که نام آنها را از هم جدا نکرد . همانطور که گفته شد انواع پوکه دارای وزن و اندازه متفاوت از هم هستند . به همین دلیل استفاده از انواع مختلف در یک کاربرد نتیجه یکسانی نمی دهد .

در این حالت که می توان از دو یا چند نوع پوکه معدنی برای یک کار ( برای مثال شیب بندی ) استفاده کرد ، تشخصی اینکه از چه نوع پوکه ای  و در کجا استفاده شود با معمار و یا مهندس ساختمان است .

کاربرد پوکه:

 1. شیب بندی پشت بام و کف طبقات
 2. تولید بلوک سبک
 3. تولید انواع بتن سبک
 4. ساخت نما های زیبا مانند آبنما
 5. استفاده در شیلات
 6. استفاده در کشاورزی
 7. در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می گیرد
 8. استفاده در آکواریوم
 9. استفاده از پوکه در ساخت سد

کاربردهای پوکه معدنی

پوکه معدنی به عنوان عایق صدا :

پوکه قروه به دلیل تخلخل بسیار بالا که به سبب  گیر افتادن هوا در درون ماده معدنی ایجاد می شود مانع از انتشار صوت می گردد. پوکه معدنی با تخلخل بالا عایقی بسیار خوب در برابر صوت می باشد . این خاصیت پوکه معدنی واقعا در زندگی سبب بالا رفتن سطح آرامش می شود.

از طرفی به خاطر عایق صدا بودن از پوکه معدنی در دیوار موتورخانه ها استفاده می شود . همچنین پوکه به دلیل ویژگی هایی که دارد به عنوان عایق برودت و گرما نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد .

پوکه معدنی در تولید بتن سبک :

یا استفاده از پوکه در تولید بتن ، بتنی بسیار سبک و مقاوم به دست خواهد آمد .برای تولید بتن از پوکه نوع عدسی استفاده می شود .با توجه به اینکه پوکه دارای درجه سختی بسیار بالایی است در ترکیب با بتن به ملات بدست آمده مقاومت بسیار بالایی می بخشد . تحقیقات انجام شده در این زمینه به این نتیجه رسیده اند  که تولید بتن با پوکه می تواند به صورت کاملا چشمگیر در مقاومت بتن اثر گذار باشد .تولید این نوع از بتن در علم ساختمان سازی امروز بسیار مورد توجه است .

پوکه در شیب بندی :

سه دلیل می توان نام برد که چرا باید از پوکه معدنی در شیب بندی سقف و کف استفاده کرد :

 1. وزن بسیار کم که در نتیجه وزن کلی سازه نیز به طرز چشمگیری پایین می آید .
 2. مقاومت بسیار بالا
 3. محافظ در برابر خوردگی ، از خوردگی لوله ها جلوگیری می کند .

برای شیب بندی متناسب با نوع نیاز می توان از انواع پوکه معدنی استفاده کرد . شما عزیزان برای اینکه بدانید کدام نوع پوکه برای ساختمان شما مناسب است ، باید با معمار یا بنای خود مشورت کنید در غیر این صورت می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس گرفته و در مورد نوع پوکه و همچنین نحوه خرید و ارسال آن با مشاوران فروش ما مشورت کنید و در کوتاهترین زمان پاسخ سوال های خود را دریافت کنید .

پوکه معدنی در تصفیه آب :

به دلیل تخلخل بالای پوکه می توان از آن برای تصفیه آب استفاده کرد .

پوکه معدنی استفاده شده در تصویه خان باید خالص و بدون دانه های کوچک پودری باشد .

پوکه در تصویه خانه در حوضچه های آب مورد استفاده قرار می گیرد .

پوکه در تصویه خانه ها نقش جاذب مواد آلوده را بر عهده دارد .

پوکه معدنی در کشاورزی :

به دلیل تخلخل بالای پوکه معدنی آن را با خاک گلخانه و زمین کشاورزی ترکیب می کنند که باعث تنفس بهتر خاک می شود . همچنین پوکه معدنی مخلوط در خاک توانایی این را دارد که آب موجود در خاک را برای مدت طولانی تری حفظ کند که این خود موجب صرفه جویی در مصرف آب و کم کردن هزینه ها خواهد شود .

زمانی که پوکه با خاک مخلوط می شود مواد معدنی موجود در آن به خاک و از آن به گیاه منتقل شده و باعث رشد آن می شود که نتیجه آن باروری بیشتر محصول است .با مخلوط کردن پوکه با خاک فضای بیشتر و بهتری برای عبور اکسیژن مهیا می شود .در نتیجه اکسیژن بیشتری به گیاه رسیده و رشد آن را بهبود می بخشد .

استفاده از پوکه معدنی در نساجی :

در نساجی برای اینکه پارچه تولید شده کیفیت بهتر و طول عمر بالاتری داشته باشد ؛ پارچه را سنگشور می کنند .در نتیجه سنگ شور کردن پارچه و بالا رفتن کیفیت آن ارزش مادی آن نیز به مراتب بالاتر می رود .به دلیل ویژگی های پوکه معدنی استفاده از آن در سنگ شور کردن پارچه استفده می کنند که امروزه رواج یافته است  و در صنایع نساجی در دستگاه های مخصوص سنگشور پارچه از پوکه معدنی استفاده می شود .

استفاده از پوکه معدنی در ساخت سد های آبی :

در ساخت سد های آبی نیز از پوکه استفاده می شود .بدین صورت که در هنگام ساخت ملات یا بتن ، پوکه معدنی نیز به آن اضافه می شود .استفاده از این سنگ معدنی باعث می شود که لجن ها در اطراف دیواره های سد رشد نکنند .این به خاطر خاصیت ضد باکتری بوند پوکه است .از آنجایی که این ماده معدنی دارای خاصیت عایق داما بودن است ، استفاده از آن باعث می شود و سبب می شود که دیواره ها در برابر ترک خوردگی بسیار مقاوم باشند .همچنین باعث می شود که سدهایی که در آن ها از پوکه معدنی استفاده شده است در برابر زلزله مقاوم باشند .

پوکه ریزی ساختمان

بعد از تمام شدن کار ساخت دیوارها و به قولی تمام شدن سفت کاری ساختمان ، نوبت به کف سازی می رسد .یکی دیگر از مراحل مهم ساخت ساختمان کف سازی است .برای کف سازی ساختمان باید پوکه ریزی انجام شود . به این معنی که پوکه را روی کف ریخته ، به طوری که تمام کف را بپوشاند . بعد از اینکه به مقدار کافی پوکه معدنی روی کف ریخته شد و به ارتفاع مورد نظر رسید، باید سطح کف کاملا صاف و یک دست شود .ریختن پوکه معدنی در کف ساختمان برای شیب بندی و یا بالا بردن ارتفاع کف ؛ پوکه ریزی می گوییم . با شیب بندی ساختمان با استفاده از پوکه وزن کلی سازه پایین آمده که از این نظر ساختمان ایمنی خواهیم داشت. به طوری که دیوارها و یا ستون ها بار اضافی ناشی از شیب بندی با مصالح دیگر را تحمل نمی کنند . در گذشته برای کف پوشی از خاک استفاده می شد . اینکار برای خانه های ویلایی که آن زمان بیشتر خانه ها از این دست بودند انجام می شد . کف پوشی برای خانه های ویلایی موردی ندارد .

اما امروزه با ساخت ساختمان های چندین طبقه حتما باید از پوکه معدنی برای کف پوشی استفاده شود .

ارسال پوکه معدنی به تمامی نقاط کشور

با توجه به خصوصیات برتر پوکه قروه و کاربردهای متنوع آن ، این پوکه از تمامی شهرها در استان های کشور مشتران زیادی دارد .در جهان پوکه به صورت سفارش تلفنی به تمام نقاط ایران پوکه معدنی درجه یک و خالص ارسال می شود. که این امر موجب سهولت سفارش برای هموطنان عزیز شده است .از آنجا که کرایه ها تا شهرهای مختلف کشور متفاوت است ، می توانید برای اطلاع از کرایه بار تا شهر خود با ما تماس بگیرید و شهر و محل مورد نظر را گفته تا کرایه از باربری استعلام شده و خدمت شما اعلام شود. ارسال پوکه معدنی قروه در تمام ایام هفته و بدون تعطیلی انجام می شود .بارگیری و ارسال پوکه به نقاط مختلف کشور انجام شده و با توجه به فصل ساخت و ساز تعطیلی ندارد .

کاربرد پوکه معدنی در ساختمان سازی

پوکه معدنی از معادن مختلفی در کشور برداشت می شود و در ساختمان سازی کاربرد های زیادی دارد که شیب بندی و کف سازی از مهم‌ ترین آنها هستند. در یک ساختمان حجم زیادی از انواع دانه بندی پوکه نیاز است به همین دلیل نیاز است در خرید عمده پوکه معدنی برخی نکات مورد توجه قرار گیرد تا در نهایت، کیفیت کار مورد قبول واقع شود پس به طور کلی بهتر است تا بهترین نوع پوکه معدنی استفاده شود.

بهترین مرکز فروش پوکه باکیفیت

همانطور که اشاره شد استفاده از بهترین نوع پوکه در ساختمان سازی مهم است و خرید از بهترین مرکز فروش تا حدی شما را به این سمت سوق خواهد داد. جدای از موارد فوق، برخی از نکات در خرید پوکه باید از سمت خریدار مورد توجه قرار گیرد که به طور خلاصه چند مورد از مهم‌ ترین آنها را نام می‌ بریم:

 • انتخاب سبک ترین نوع پوکه به شما کمک می کند تا ساختمان شما سبک تر باشد
 • خرید پوکه ارزان، در کاهش هزینه های نهایی کمک بزرگی می کند
 • مقاومت و استحکام پوکه از مواردی است که باید بیشتر بدان توجه شود، زیرا پوکه هایی که دارای بافتی نرم و شکننده هستند باعث نشست و آسیب به سقف خواهند شد.

خرید پوکه مرغوب قروه

جهت سفارش و دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید و تهیه بهترین نوع پوکه می توانید با شماره دفتر مرکزی جهان پوکه در شهرستان قروه به شماره ۰۸۷۳۵۲۴۹۳۲۹ تماس حاصل نمایید و یا با شماره همراه ۰۹۹۲۲۴۸۱۷۷۸ تماس حاصل نمایید. سعی و تلاش ما جلب رضایت مشتری است. کیفیت را با ما تجربه کنید. ***با اولین خرید به مشتری دائم ما تبدیل خواهید شد ***

وزن مخصوص پوکه معدنی

پوکه معدنی چیست و چه کاربردی دارد؟ پوکه معدنی که معادل انگلیسی آن پومیس می‌باشد در واقع به سنگ های آتشفشانی بسیار سبک و متخلخل می گویند که در اثر فوران آتشفشان به سطح زمین می آیند و در دسترس قرار می ‌گیرند. بعد از فوران آتشفشان، گاز از درون گدازه ‌های شیشه ‌ای که به سرعت در حال سرد شدن هستند خارج شود و همین امر موجب متخلخل شدن این پوکه‌ها می‌شود. پوکه سبکدانه معدنی در همه جای دنیا وجود ندارد و فقط در مناطق آتشفشانی قابل استخراج است. در این مقاله قصد داریم وزن مخصوص پوکه معدنی را با مصالح دیگر مورد مقایسه قرار دهیم.

باید قبل از اینکه به فکر استخراج و فروش پوکه معدنی بود ، نیاط به کشف یک معدن پوکه می باشد که بتوان از آن با استفاده از ماشین آلات و ادوات مختلف پوکه معدنی را استخراج نمود پس در ابتدا یک معدن با ارزش را پیدا کنید.

دلیل نمی شود تا یک معدن معمولی دیدید فکر کنید بهترین نوع پوکه را می توانید تولید کنید پوکه معدنی نقاط مختلف کشور با هم متفاوت است و می توان گفت بهترین نوع پوکه معدنی در شهرستان قروه استان کردستان در دل کوه های آتشفشانی خاموش وجود دارد و در سطح کشور بهترین نوع پوکه معدنی را شامل می شود .

بعد از کشف و پیدا کردن یک کوه مملو از پوکه معدنی نیاز است ابتدا سنگ های معدنی معدن مورد آزمایش قرار بگیرند و بعد از اینکه از مرغوبیت آن آگاه شدید و میزان مقاومت میزان وزن و استحکام مورد سنجش و ارزیابی قرار گرفت اقدام به استخراج پوکه معدنی کنید  رعایت این اصول قبل از انجام استخراج لازم و ضروری بوده که قبل از اعمال هزینه های سنگین و راه اندازی ادوات و ماشین آلات لازم اول ارزش و میزان مرغوبیت پوکه معدنی ارزیابی شود .

بعد از آن می توانید با استفاده از دستگاه هایی چون بولدوزر، حفار کابل دار و دستگاه سنگ تراش پوکه معدنی که ماشین الات مورد نیاز برای کار در معدن پوکه هستند دست به حفاری و  استخراج زد .

بعد از انجام استخراج پوکه معدنی در این هنگام برای حمل پوکه نیاز به وسیله حمل بار مثل کامیون و تریلر دارید که پوکه استخراج شده را از معادن و دل کوه ها به نقاط در دسترس و مورد نیاز عموم مردم جهت استفاده و بهره برداری منتقل کرد.

وقتی که سنگ های پومیس یا همان پوکه معدنی را به محل مورد نظر می آورند اولین کاری که بعد از استخراج اولیه  انجام می شود با استفاده از دستگاه الک  و ادوات دیگر شروع به جداسازی انواع مختلف پوکه معدنی از همدیگر می کنند .

کاربردهای پوکه معدنی

 – پوکه معدنی در ساخت انواع بتن سبک مورد استفاده قرار می‌ گیرد و امروزه این امر با طیف گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد .

 – پوکه معدنی در ساخت انواع بلوک های ساختمانی سقفی و دیواری مورد استفاده است و جایگاه خاصی را در ساخت سازه های ریز و درشت ساختمانی کسب کرده است .

 – پوکه معدنی در شیب بندی کف ساختمان ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

–  سبک سازی سازه‌ ها یکی از موارد مهم استفاده از پوکه است سبک سازی که امروزه مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است و جزو ملزومات اساسی در ساخت سازه های ساختمانی جهت بالا بردن ایمنی و سلامت افراد شده است  .

–  به دلیل استحکام بالای پوکه معدنی، در مقاوم ‌سازی سازه نیز از آن استفاده می ‌شود   و جزو مقاوم ترین مصالح ساختمانی موجود در بازار است.

–  برای محافظت عناصر ساختمان از خوردگی و عایق بندی آن نیز از پوکه استفاده می ‌شود و چوکه عایق مناسبی حتی برای گرما و سرما می باشد .

–  در تصفیه آب نیز می ‌توان از پوکه استفاده کرد و پوکه معدنی در این هنگام همچون فیلتر عمل می کند .

 – در ساخت آبنما و طرح‌ های بدین شکل از پوکه استفاده می‌ شود و جلوه و منظره زیبایی را به ارمغان می آورد .

 – در کشاورزی نیز از پوکه استفاده می ‌شود بیشتر استفاده از پوکه معدنی در کشاورزی برای بستر سازی می باشد از طرفی چون پوکه معدنی سر شار از گوگرد است برای رشد و نمو و پرورش گل و گیاه و درخت نیز بسیار مفید است .

–  در مکان‌هایی که صدای زیادی تولید می‌ کند (مانند موتور خانه‌ ها و … ) برای عایق صدا از پوکه استفاده می ‌شود.

_ یکی از مهمترین کاربرد های پوکه معدنی ، استفاده از آن در کشاورزی و باغات می باشد .

وزن مخصوص پوکه معدنی

در بیشتر صنایع از پوکه معدنی قروه استفاده می کنند و در بالا به کاربرد های مختلف آن اشاره خلاصه ای شد که در مقالات آینده به طور مفصل به بررسی هر مورد خواهیم پرداخت .

اما مهندسان عمران و معماری علاوه بر اینکه به خواص پوکه معدنی توجه می کنند، به وزن آن نیز بسیار اهمیت می دهند.

وزنی که پوکه معدنی شهرستان قروه دارد چیزی بین ۵/۰ الی ۷/۰ است که اگر بخواهیم یک عدد ثابت در نظر بگیریم باید گفت که وزن مخصوص پوکه  کمتر از ۱ می باشد  که به نوبه خود در میزان وزن بی نظیر است و مصالح مشابهی مثله ان وجود ندارد .

همین ویژگی یعنی سبک بودن و وزن بسیار پایین پوکه باعث شده است که در پروژه های بزرگ عمرانی و معماری از پوکه استفاده کنند.

چرا که هم وزن کمی دارد و هم از خواص زیادی برخوردار است که نمی توان از آنها چشم پوشی کرد .

اگر به کیفیت کار خود اهمیت می دهید اگر به دنبال بهترین ها هستید اگر بهترین بودن برای شما اهمیت دارد و می خواهید در تمام پروژه های صنعتی کار شما بهترین باشد ، باید از بهترین مصالح استفاده کنید و در کنار آن هم به مزایای بسیار بالای آن هم توجه کنید .

پوکه وزن سبک دارد و از مقاومت بالا نیز برخوردار است پس بهترین گزینه برای شما است تا سرعت کارتان را افزایش دهید. جهت دریافت بهترین و مرغوب ترین با ما تماس بگیرید و با اولین خرید و سفارش با ما هم قدم شوید.

جهت سفارش و دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید و تهیه بهترین نوع پوکه می توانید با شماره دفتر مرکزی جهان پوکه در شهرستان قروه به شماره ۰۸۷۳۵۲۴۹۳۲۹ تماس حاصل نمایید و یا با شماره همراه ۰۹۹۲۲۴۸۱۷۷۸ تماس حاصل نمایید. سعی و تلاش ما جلب رضایت مشتری است. کیفیت را با ما تجربه کنید.

پوکه معدنی از ساختمان سازی تا کشاورزی

ما در سایت جهان پوکه سعی داریم تا شما را با انواع پوکه معدنی کاربرد ها و مزایای ان آشنا کنیم . شاید شما بارها اسم پوکه معدنی به گوشتان خورده باشد اما ندانید که چیست ، چگونه تشکیل می شود و یا کاربرد آن چست ؟ با ما همراه باشید تا با کاربرد های مختلف و جالب پوکه معدنی از ساختمان سازی تا کشاورزی بهتر و بیشتر آشنا شوید .

پوکه معدنی چگونه تشکیل می شود؟

پوکه معدنی هنگامی که ماده مذاب فوق گرم شده و تحت فشار شدید از یک آتشفشان فوران می کند، شکل می گیرد. گاز های حل شده در مواد مذاب درون زمین که ماگما نامیده می شود که عمدتا آب و دی اکسید کربن می باشد، وقتی فشار ناگهان کاهش می یابد حباب ایجاد می کنند . جالب است به این نکته توجه کامل شود که در روند شکل گیری پوکه معدنی و ماده اولیه آن انسان دخالت ندارد و فقط در بیرون آوردن و جدا سازی انواع مختلف آن دخالت انسان دیده می شود .

 سطح پوکه معدنی دارای حباب هایی است این حباب ها باعث ایجاد حفراتی بر روی سطح سنگ تشکیل شده می شود که کاربرهای بسیار را برای آن به وجود می آورد. پوکه معدنی آن قدر سریع شکل می گیرد که اتم های آن اغلب وقت لازم برای تشکیل کریستال را ندارند. بعضی اوقات کریستال هایی در پوکه معدنی وجود دارند ، اما بیشتر ساختار آن آمورف است و یک شیشه آتشفشانی به نام کانی معدنی تولید می کند.

ویژگی های خاص پوکه معدنی

* همانطور که گفته شد پوکه معدنی در هنگام تشکیل شدن ، تعداد زیاد حباب بر سطح آن به وجود می آید که باعث می شود این سنگ بسیار متخلخل شود. تخلخل این سنگ ویژگی های بسیاری را برای آن به وجود آورده است که در نوع خود منحصر به فرد و بی نظیر است .

* از اولین ویژگی هایی آن وزن بسیار سبک پوکه معدنی می باشد. وزن مخصوص پوکه معدنی در حدود نیم تا یک تن در هر متر مکعب می باشد. پوکه معدنی به اندازه ای سبک می باشد که می تواند به راحتی بر روی سطح آب شناور بماند و در سختمان سازی جهت سبک سازی مورد استفاده قرار گیرد .

* در کنار این وزن سبک ، پوکه معدنی بسیار مقاومت بالایی دارد و استحکام آن تحت شرایط مختلف فیزیکی و شیمیایی از بین نمی رود و جزو یکی از مصالح بسیار محکم می باشد .

* از دیگر ویژگی های خاص پوکه معدنی عایق صوت و عایق حرارت بودن می باشد. تحمل دمایی پوکه معدنی بسیار بالا می باشد و بزرگترین نقطه قوت آن محسوب می شود ، نقطه ذوب پوکه معدنی در حدود ۱۳۴۲ درجه سانتیگراد می باشد، مقاومت در برابر احتراق به اندازه ۷۶۰ درجه سانتیگراد می باشد که هیچ تغییری در شکل و حجم پوکه ها به وجود نمی آید. بنابراین استفاده از آن در مصالح ساختمانی، باعث مقاومت سازه در برابر حریق می شود.

* طول عمر و دوام پوکه معدنی نیز چیزی در حدود ۱۰۰ سال می باشد که سبب می شود حداقل به مدت یک قرن بدون تغییر باقی بماند .

کاربردهای پوکه معدنی

همانطور که در تیتر متن نوشته شده “پوکه معدنی از ساختمان سازی تا کشاورزی” نشان دهنده طیف وسیعی از کاربردهای آن می باشد. در ادامه به بررسی این کاربردهای خاص و منحصر به فرد خواهیم پرداخت.

ساختمان سازی

یکی از اصلی ترین کاربرد های پوکه معدنی در ساختمان سازی ریز و درشت می باشد. یکی از کاربردهای پوکه معدنی در ساختمان سازی کف سازی و شیب بندی طبقات ساختمان می باشد. به خاطر وزن بسیار سبک پوکه معدنی و در عین حال مقاومت بسیار زیاد آن، هم باعث می شود که وزن ساختمان بسیار کمتر از حالت معمول باشد و هم اینکه مقاومت آن بسیار افزایش می باید. علاوه بر این خواص پوکه معدنی یک عایق صوتی بسیار خوب می باشد که باعث کاهش ورود نویز به ساختمان می شود. همچنین یک عایق حرارتی نیز می باشد که مقاومت ساختمان را در برابر حریق افزایش می دهد.

یکی دیگر از کاربرد های پوکه معدنی که در صنعت ساخت مصالح ساختمانی بسیار کاربرد دارد، استفاده از پوکه معدنی برای ساخت بتن های مختلف و  همچنین بلوک های بتنی می باشد. با این کار هم وزن مصالح را به طرز چشم گیری کاهش داده می شود و در عین حال مقاومت آن ها نیز افزایش پیدا می کند.

یکی از کاربرد های خوب پوکه معدنی استفاده از آن در تونل سازی می باشد. که باعث افزایش چشمگیر مقاومت و همچنین افزایش طول عمر تونل می گردد.

در ساخت آبنما باید از مصالحی استفاده کنند که مقاومت بسیار بالایی داشته باشند و در اثر گذشت زمان سریعا دچار خوردگی نشوند، پوکه معدنی به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی گزینه بسیار مناسبی برای سخت آبنما می باشد.

کاربرد در کشاورزی

پوکه معدنی به دلیل شرایط خاص تشکیل و به طور طبیعی و ذاتی پر از حفره و متخلخل می باشد. این خاصیت باعث می شود که مواد مغذی حیاتی را در منافذ سطح میکروسکوپی نگه دارد، که به تنظیم تغذیه کود کمک می کند. همچنین این فضاهایی که در آن وجود دارد باعث بهبود تنفس خاک می شود. به همین دلیل از آن در کشاورزی، باغداری و حتی گلدان ها استفاده های زیادی می شود از طرفی پوکه معدنی منبع غنی از گوگرد را با خود به همراه دارد که این ماده معدنی برای رشد و پرورش گیاه گل و درخت بسیار مفید است .

یکی دیگر از کاربردهای پوکه معدنی در کشاورزی این می باشد که رطوبت موجود در خاک را کاهش می دهد و نیاز آبیاری را کاهش می دهد.

از دیگر کاربردهای آن می توان به رشد بذر اشاره کرد. پوکه های معدنی ریز برای این کاربرد بسیار مفید می باشد. به خاطر ویژگی خنثی بودن pH پوکه معدنی استفاده از آن برای مقاصد کشاورزی مفید است .

دامپروری

پوکه معدنی به دلیل اینکه فضای متخلخل زیادی را در خود دارد، توانایی جذب بوی بالایی را دارد، به همین دلیل یکی از کاربرد های دیگر پوکه معدنی در حوزه دامپروری و مراقبت از حیوانات خانگی می باشد که سبب می شود تا حد زیادی بوی نا مطبوع را به خود جذب کرده و از انتشار آن تا حدی جلوگیری نماید .

تصفیه آب

از ویژگی های بسیار خاص پوکه معدنی استفاده از آن در فرایند تصفیه آب می باشد. پوکه معدنی توانایی بالایی در از بین بردن کدورت آب و تصفیه آب دریا و فاضلاب دارد و سبب تمیز شدن آب با هزینه پایین و جدا سازی لجن از آب و بالا بردن سطح شفافیت آب شود .

دیگر صنایع

در صنعت نساجی از پوکه معدنی به عنوان یک ساینده خوب، برای نرم کردن بافت برخی از پارچه های ضخیم مانند جین استفاده می شود.

از پوکه معدنی در صنایع لاستیک سازی و پلاستیک سازی به عنوان پر کننده نیز استفاده می شود که در مقالات بعدی به طور کامل این مطلب را شرح خواهیم داد.

انواع پوکه معدنی

پوکه معدنی با توجه به شرایط تشکیل، دارای اندازه و وزن بسیار متفاوتی می باشد. دسته بندی های مختلفی از  انواع پوکه معدنی وجود دارد که در ادامه آن ها را نام می بریم؛

 پوکه معدنی نخودی

 پوکه معدنی بادامی

 پوکه معدنی فندقی

 پوکه معدنی عدسی

 پوکه معدنی سیاه

 پوکه معدنی ماسه ای

 پوکه معدنی سفید

پوکه معدنی شهرستان قروه

ایران یکی از چهار کشور تولید کننده پوکه معدنی در جهان می باشد و اما در خود ایران شهر قروه که یکی از شهرستان های استان کردستان می باشد، پایتخت پوکه معدنی در ایران می باشد. پوکه معدنی شهرستان قروه از کیفیت بسیار بالا، وزن پایین و در عین حال مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

قیمت و فروش پوکه معدنی

شما می توانید برای تهیه و قیمت پوکه معدنی شهرستان قروه به وب سایت ما یعنی جهان پوکه مراجعه نمایید تا بهترین پوکه معدنی شهرستان  قروه را با هزینه ای مناسب و با کیفیت بسیار بالا و در کمترین زمان ممکن دریافت کنید. ما پوکه معدنی را به هر کجای ایران در کوتاه ترین زمان ممکن ارسال خواهیم کرد. برای اطلاعات بیشتر از قیمت ها و شرایط فروش و تهیه پوکه معدنی به وب سایت ما مراجعه کنید و یا با ما تماس حاصل فرمایید.

جهت سفارش و دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید و تهیه بهترین نوع پوکه می توانید با شماره دفتر مرکزی جهان پوکه در شهرستان قروه به شماره ۰۸۷۳۵۲۴۹۳۲۹ تماس حاصل نمایید و یا با شماره همراه ۰۹۹۲۲۴۸۱۷۷۸ تماس حاصل نمایید. سعی و تلاش ما جلب رضایت مشتری است. کیفیت را با ما تجربه کنید.

کاربرد پوکه معدنی در تصفیه خانه

در این مقاله قصد داریم ابتدا به معرفی پوکه معدنی اشاره کنیم و در ادامه به کاربرد پوکه معدنی در تصفیه خانه بپردازیم و دلایل علمی استفاده از پوکه معدنی در تصفیه خانه را مورد بررسی و بحث قرار دهیم.

در ابتدا نیاز است قبل از هر چیزی ما به معرفی خود پوکه بپردازیم اینکه پوکه معدنی پیست و از کجا بدست آمده و چگونه تشکیل شده است؟

پوکه  معدنی متشکل از گدازه های آتشفشان است که پس از رسیدن به سطح زمین سرد  شده و به صورت دانه های ریز و درشت متخلخل تشکیل گردیده که  اصطلاح علمی آن پومیس می باشد و توسط دستگاه دانه بندی شده و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

مشخصات کلیدی پوکه معدنی شهرستان قروه می توان به وزن بسیار پایین یعنی سبک بودن و در مقابل با دوام بودن و مقاومت بالای آن  (دارای وزن حجمی حدودآ ۵۰۰ الی ۷۰۰ کیلو گرم بر هر متر مکعب) همچنین عایق  حرارتی  و برودتی بودن  (نقطه ذوب ۱۳۴۲ درجه و تا ۷۶۰- درجه مقاوم است) عایق صوتی ضد حشرات و موریانه بودن و مهمتر از همه که با تمام ویژگی های گفته شده جالب است قیمت ارزان و مناسب نسبت به موارد مشابه است از طرفی پوکه معدنی در برابر انقباض و انبساط مقاوم است و این امر از مهمترین ویژگی این محصول می باشد که در ترکیب با سیمان دارای قابلیت بالای نگهداری آب می باشد و موجب مقاومت بتن ساخته شده می شود .

از کاربرد های انواع  پوکه معدنی می توان به ساخت انواع بلوک های سبک سیمانی {بلوک سقفی, بلوک دیواری, بتن سبک} پنل های پیش ساخته ساختمانی پوکه معدنی ، ساخت دیوار های حائل بسیار سبک پوکه معدنی ، قطعات تزئینی ، طراحی داخلی که جزو مهمترین کاربرهای پوکه معدنی است اشاره کرد .

اصلی ترین کاربرد پوکه معدنی جهان پوکه می توان به این موارد اشاره کرد:

۱-مناسب برای شیب بندی ساختمان است .

۲-استفاده پوکه معدنی برای فضاهای که نیاز به سبک سازی دارد .

۳-استفاده پوکه معدنی برای کف طبقات ساختمانی .

۴-استفاده برای نمای ساختمان .

۵-استفاده در تونل و مترو برای پر کردن فضا که نیاز به سبک سازی دارد .

۶-استفاده پوکه معدنی ساختمان برای پوشش لوله وکف آشپزخانه ها .

۷-استفاده پوکه معدنی ساخت بتن سبک .

۸-استفاده در تصفیه خانه ها .

۹-استفاده پوکه معدنی در ساخت موزائیک.

۱۰-کاربرد مختلف پوکه معدنی در کشاورزی .

استفاده پوکه معدنی در کشاورزی این نوع کشت قابلیت وبهره برداری را بالا می برد از دانه های ۵-۱۰ میلیمتر برای زه کشی و آبیاری به کار می رود چرا که باعث می شود رطوبت آب همچنان درخاک باقی بماند که باعث آب رسانی تدریجی گیاه می شود این نوع پوکه معدنی را می توان در چمن ها و مناطق کم آب مزارع استفاده کرد.

کاربرد سنگ ‌های آتشفشانی چیست؟ پوکه معدنی هم نوعی سنگ آتشفشانی است . سنگ ‌های آتشفشانی همان طور که از نامشان پیداست حاصل فعل و انفعالات و انفجار در کوه آتشفشان است. این نوع سنگ ها در علم زمین شناسی به سنگ آذرین شناخته می‌ شود. بنابراین می‌ توان سنگ‌ های آذرین یا آتشفشانی را چنین تعریف کرد : نوعی سنگ هستند که به صورت ماگمای گداخته از مرکز زمین به سطح زمین روان شده و این مواد تحت تاثیر هوای سطح زمین سرد می ‌شود.

از جمله ویژگی ‌های سنگ ‌های آتشفشانی یا ماگمایی می ‌توان به نکات زیر اشاره داشت: این نوع سنگ ها از ریز دانه‌ های شیشه ‌ای تشکیل شده ‌اند. دارای منافذ و حفره‌ های ریز و درشت هستند و سطح صاف و یک دستی ندارند . این سنگ های پرورده آتش، زمانی توده‌ ای داغ و مذاب را به نام ماگما تشکیل می ‌دادند، که سرد شدن تدریجی ماگما، آنها را به سنگ سخت و جامد تبدیل کرده است. بنابراین گدازه های که از دهانه آتشفشان فوران کرده و بر سطح زمین جاری می ‌شود، به سرعت سرد و سخت شده و سنگی آذرین را بوجود می ‌آورد.

همانطور که گفته شده سنگ ‌های آذَرین به سنگ ‌های حاصل از انجماد مواد مذاب می ‌گویند. بنابراین سنگ ‌های آذرین به دو بخش سنگ ‌های آذرین درونی و سنگ‌ های آذرین بیرونی تقسیم می ‌شوند.

سنگ ‌های آذرین بیرونی چیست؟

سنگ آذرین بیرونی همانطور از نامش پیداست، حاصل فرایند آتشفشانی و بیرون ریختن مواد مذاب از دهانه آتشفشان‌ است. مانند بازالت و ریولیت و پوکه معدنی.

سنگ آذرین درونی چیست؟

سنگ آذرین درونی حاصل فرایند ماندن ماگما در آشیانه کوه و سرد شدن آهسته آن است. از انواع سنگ ‌های آذرین درونی گرانیت و از سنگ ‌های آذرین بیرونی بازالت از همه معروف ‌تر هستند.

انواع سنگ های آتشفشانی

انواع سنگ های آتشفشانی را به دسته ‌های زیر تقسیم نمود:

سنگ داسیتی – ریولیتی : این سنگ ‌ها معادل آتشفشانی سنگ های گرانیتی می ‌باشند.

سنگ تراکیتی : حجم اصلی این سنگ ها را فلدسپار به ویژه فلدسپات آلکالن تشکیل می دهد که به صورت فنوکریست و خمیره سنگ یافت می شود.

سنگ آندزیت و بازالت: فراوان ترین سنگ های آتشفشانی که دارای کانی‌ های رنگین زیادی است.

سنگ های فنولیتی، تفریتی و بازانیت:  تشخیص صحرایی این سنگ ‌ها بسیار مشکل است، مگر اینکه سنگ دارای مقدار زیادی فنوکریست‌ های فلدسپاتوئید مانند لوسیت، نفلین و آنالسیم باشد. این سنگ ها در بازالت آلکالن و مناطق ریفت قاره‌ای وجود دارد.

سنگ لاتیت: معادل آتشفشانی سنگ مونزونیتی که در مقایسه بازالت و آندزیت، دارای فلدسپار غنی از پتاسیم می باشد.

کاربرد سنگ‌های آتشفشانی پوکه

کاربرد سنگ‌های آتشفشانی پامیس یا همان پوکه معدنی در صنعت ساختمان به عنوان مصالح روکش سطح جاده، شن ریزی راه آهن، اجزاء سنگی و بلوک ساختمانی است. مصرف عمده پوکه معدنی علاوه بر ساختمان در کشاورزی و صنایع نیز رایج است. برخی از کاربردهای پومیس موارد زیر است:

در تصفیه خانه‌ها

در کشاورزی، باغبانی، تولیدات کشاورزی از قبیل کود ارگانیک و …

در صنعت

در صنعت ساختمان

در مصالح ساختمانی

در عملیات ساختمانی و عمرانی

مصرف پامیس به عنوان ساینده

مصرف عمده پومیس در پزشکی و دارو سازی

کاربرد پوکه معدنی در حمل کننده‌ ها

مصرف پوکه در پرکنند ه‌ها (فیلر)

جالب ترین کاربرد در تصفیه خانه ها

شبکه ی آبرسانی و فاضلاب برای تصفیه آب فاضلاب نیاز به فیلتر ها و دستگاه های زیادی نیاز دارند که کار تصفیه را انجام دهند. اما هزینه های زیادی برای تصفیه آب باید صرف شود. البته همه می دانیم با گذشت زمان جلبک ها بر روی این دستگاه ها رشد می کنند. پس لازم است از روش دیگری برای تصفیه آب فاضلاب استفاده کنید.

بهتر است که پومیس را جایگزین مصالح ساختمانی تصفیه خانه کنید. همچنین در مخزن مواد فاضلاب سنگ پومیس را قرار دهید. این کار باعث می شود که بر روی سنگ پومیس جلبک ها و مواد دیگر که روند دستگاه های تصفیه خانه را مختل می کند قرار می گیرد.

جهت سفارش و دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید و تهیه بهترین نوع پوکه می توانید با شماره دفتر مرکزی جهان پوکه در شهرستان قروه به شماره ۰۸۷۳۵۲۴۹۳۲۹ تماس حاصل نمایید و یا با شماره همراه ۰۹۹۲۲۴۸۱۷۷۸ تماس حاصل نمایید. سعی و تلاش ما جلب رضایت مشتری است. کیفیت را با ما تجربه کنید.

جهان پوکه

پوکه معدنی در آکواریوم

در این مقاله شما را بطور کامل با کاربرد پوکه معدنی در آکواریوم آشنا میکنیم. پوکه معدنی در انواع مختلف و در سایز بندی و قالب های مختلف وجود دارد. درباره پوکه معدنی بحث های زیادی انجام شده است و همانطور که می‌دانید پوکه معدنی کاربردهای فراوانی دارد و یکی از این کاربردها استفاده از پوکه معدنی در آکواریوم است. در اینجا توضیح کوتاهی درباره پوکه معدنی خواهیم داد و پس آن درباره کاربرد های مختلف پوکه معدنی به گفتگو خواهیم پرداخت.

 

پوکه معدنی چیست؟ و چگونه در طبیعت یافت می شود ؟

پوکه معدنی نوعی سنگ آذرین است که از مواد سیلیکاتی تشکیل می ‌گردد . هنگامی که آتشفشان شروع به فعالیت می ‌کند مواد درون هسته زمین به شکل گاز و مواد مذاب از دهانه آتشفشان خارج می ‌گردد . این مواد بعد از خارج شدن از دهانه آتشفشان به زمین می ‌نشینند و رفته‌ رفته سرد می‌ شوند. با سرد شدن مواد خارج شده ، پوکه معدنی پدید می‌ آید. پس پوکه معدنی به صورت طبیعی تشکیل می شود و برای دست یابی به آن نیاز به حفاری و استفاده از ماشین آلان مختلف است .

خصوصیات پوکه

پوکه معدنی تخلخل بسیار بالایی دارد و وزن آن بسیار کم است و هیچ ماه معدنی یا مصالح ساختمانی دیگری با این وزن موجود نمی باشد .

پوکه معدنی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و جزو مقاوم ترین مصالح ساختمانی موجود در بازار است از این رو مورد استقبال همه قرار گرفته است.

پوکه معدنی در سایزها و اندازه‌ های گوناگونی دیده می ‌شود و یک دست و یک نوع نیست و انواع متفاوتی دارد و در دسته بندی های مختلف ری و درشت قرار می گیرد که هر دسته نام و خواص و کاربرد های خاصی دارد .

پوکه معدنی و دلیل استفاده در آکواریوم

شاید برای شما هم سؤال باشد که چرا از پوکه معدنی در آکواریوم استفاده می ‌کنند؟ چه مزیتی دارد و دلیل اصلی استفاده از آن چیست؟

در پوکه معدنی تخلخل فراوانی وجود دارد که در نوع خود بی نظیر است و به دلیل اینکه از مواد مذاب تشکیل شده از خاصیت منحصر به فرد آنتی باکتریال برخوردار است از این رو داشتن این خاصیت سبب می شود تا از رشد باکتری ‌ها درون آب آکواریوم جلوگیری ‌کند.

از طرفی وجود پوکه معدنی در آب آکواریوم به دلیل دارا بودن مقادیر قابل توجهی گوگرد که برای رشد گیاهان مختلف مفید است موجب بهبود رشد گیاهان درون آب می‌ شود.

بهبود رشد گیاهان درون آب موجب می ‌شود تا اکسیژن لازم و مواد معدنی به اندازه کافی به ماهی ‌ها برسد و ماها ها از سلامت بیشتری برخوردار باشند .

پوکه معدنی در رنگ ‌ها و اندازه‌ های مختلفی دیده می ‌شود از این رو وجود پوکه معدنی در آکواریوم جلوه زیبایی را به وجود می ‌آورد و منظره زیبایی را به وجود می آورد.

پوکه معدنی و نحوه استفاده آن  در  آکواریوم

نحوه استفاده از پوکه معدنی در آکواریوم هم خالی از بحث نیست. نحوه استفاده از پوکه معدنی در آکواریوم بسیار آسان است . در ادامه شما را با نحوه استفاده از پوکه معدنی در آکواریوم آشنا می ‌کنیم.

در قدم اولین برای خرید پوکه معدنی می‌ توانید به مراکز فروش پوکه معدنی مراجعه کنید و با مشاهده انواع پوکه معدنی و ابعاد و اشکال مختلف آن پوکه مورد نظر را بر حسب سلیقه انتخاب کنید .

پس از خرید پوکه، ماهی ‌ها را درون ظرفی قرار دهید و آکواریوم را به صورت کامل شست و شو دهید حتما دقت شود که پوکه با آب خالی شسته شود و به دلیل قرار گرفتن در کنار ماهی ها به هیچ وجه از مواد شوینده جهت شست و شو استفاده نشود .

بعد از شست شو دادن آکواریوم اجازه دهید تا آکواریوم کاملاً خشک شود این عمل سبب می شود تا اکواریوم تر نباشد و موقع استفاده از پوکه پوکه ها دقیق در محل مورد نظر ما قرار گیرند .

در این زمان پوکه ‌های معدنی را تنها با آب خالی شست و شو دهید و نیاز به استفاده از مواد شوینده نیست .

بعد از خشک شدن آکواریوم پوکه معدنی را درون آکواریوم بریزید و سپس گیاه را روی پوکه قرار دهید.

حال آب را درون آکواریوم بریزید و ماهی ‌ها را نیز وارد آکواریوم کنید.

پوکه معدنی اکنون درون آکواریوم قرار دارد و باعث می ‌شود آب آکواریوم آنتی باکتریال شده و به طور خودکار آب آکواریوم تسویه شود.

قیمت پوکه معدنی

شما با توجه به میزان پوکه ‌ای که برای آکواریوم نیاز دارید خرید کنید. قیمت پوکه معدنی در آکواریوم چندان زیاد نیست و همه توانایی خرید آن را دارند اما قیمت پوکه معدنی که انتخاب می ‌کنید با توجه به خصوصیات آن متفاوت است.

مثلاً برخی از پوکه ‌ها توسط کارخانه به شکل گوناگونی تولید می ‌شوند تا جلوه زیبا تری به آکواریوم دهند. پس مسلماً قیمت این پوکه معدنی نسبت به پوکه معدنی ساده و طبیعی بیشتر است.

شما برای اطلاع دقیق از قیمت خرید پوکه معدنی در آکواریوم می‌توانید به سایت‌ های فروش پوکه معدنی مراجعه کنید و یا به مراکز فروش این محصول سر بزنید تا از قیمت دقیق پوکه معدنی  در آکواریوم با اطلاع شوید و پوکه معدنی مورد نظرتان را تهیه کنید. ما در سایت جهان پوکه به دنبال ارائه اطلاعات مختلف درباره پوکه معدنی هستیم تا همه با آن آشنا شده خواص و ویژگی های منحصر به فرد آن را بدانند و بر حسب نیاز به تهیه و استفاده از آن بپردازند .

بهتر است اصل را به استفاده از مواد طبیعی بذاریم استفاده از مواد طبیعی سبب می شود که از مواد صنعتی و بعضا مواد شیمیایی که در تولیدات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند از ما دور شده و به نحوی به سلامتی خود و جامعه کمک فراوان تری داشته باشیم و موجب رونق اشتقال در شهر های کوچک مثله شهرستان قروه واقع در استان کردستان شویم .

جهت سفارش و دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید و تهیه بهترین نوع پوکه می توانید با شماره دفتر مرکزی جهان پوکه در شهرستان قروه به شماره ۰۸۷۳۵۲۴۹۳۲۹ تماس حاصل نمایید و یا با شماره همراه ۰۹۹۲۲۴۸۱۷۷۸ تماس حاصل نمایید. سعی و تلاش ما جلب رضایت مشتری است. کیفیت را با ما تجربه کنید.

 

 

فروش پوکه معدنی قروه | ارسال به تمام نقاط کشور

خروج از نسخه موبایل